Veci sa po desiatkach rokoch nezáujmu konečne pohli správnym smerom. V Strážskom (okr. Michalovce), ktoré je zamorené toxickým…

Veci sa po desiatkach rokoch nezáujmu konečne pohli správnym smerom.

V Strážskom (okr. Michalovce), ktoré je zamorené toxickým odpadom z bývalej chemičky, sa podarilo odstrániť prvú skládku odpadu s nebezpečnými PCB látkami. Konkrétne boli odstránené a zakonzervované sudy, ktoré ležali neodborne uskladnené v areáli ošipárne.

Keď som v lete navštívila Strážske, aby som sa na vlastné oči presvedčila o rozsahu tohto environmentálneho problému, bola som šokovaná. Stovky hrdzavejúcich sudov iba tak nahádzané v betónovom sklade, alebo, čo je ešte horšie, zakopané v lese v areáli miestnej obory. A odtiaľ sa nebezpečné PCB látky dostali do pôdy, podzemných aj povrchových vôd a dnes je už zamorená celá oblasť, kde žije 200 000 ľudí. Zdravotné dopady sú vážne – zvýšené riziko poškodenia štítnej žľazy, nádorových ochorení, cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení, plodnosti… Zamorená je aj Zemplínska šírava, kde platí zákaz konzumácie rýb.

Pred touto ekologickou katastrofou bývalé vlády zatvárali oči. My nebudeme. Odstránenie sudov z ošipárne vďaka pomoci rezortu vnútra je po rokoch nečinnosti skvelou správou. V odstraňovaní enviromentálnych záťaží musíme pokračovať a vyčlenili sme na to peniaze z eurofondov. Ľudia na Slovensku majú právo žiť v zdravej krajine.

Autor správy, foto a správu publikoval Veronika Remišová on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *