Via Iuris považuje navrhovaný výber

Pavel Nechala SPOLU – občianska demokracia

Výberové konania alebo voľba nádeje

Volanie po zmene malo jasný cieľ. Občania túžia žiť v právnom, spravodlivom, dlhodobo udržateľnom štáte, kde vláda práva má prednosť pred osobnými alebo skupinovými záujmami.
Rozumiem snahe vymeniť kľúčové pozície, keď sú mnohokrát obsadené osobami opakovane zlyhávajúcimi pri výkone zverených právomoci. Menej však rozumiem tomu, že „so špinavou vodou chceme vyliať aj dieťa.“ Výberový proces nie je všeliekom, ale dôležitým nástrojom pre budovanie dôvery vo verejné inštitúcie.

Ak policajný prezident má plne napĺňať a zohľadňovať vládnu trestnú politiku, je to v poriadku. Ale máme takúto politiku zadefinovanú? Alokujeme finančné zdroje tam, kde hrozia najväčšie škody na živote, zdraví a majetku občanov? Politici majú v rukách dosť nástrojov, aby určovali smerovanie aj takej inštitúcie ako je polícia. A práve o tom by mali byť výberové konania, aby kandidáti boli schopní dôveryhodne preukázať schopnosti a vedomosti takéto smerovanie napĺňať. Inak je to „voľba nádeje“ a sklamania sú pravdepodobnejšie ako jej naplnenie.

…policajného prezidenta za neprijateľný, pretože významne posilňuje politický vplyv ministra vnútra na políciu. Organizácia apeluje aj na nevyhnutnosť zriadenia inšpekcie nezávislej od ministerstva vnútra. „Je neprijateľné, že (návrh) ruší výberové konanie na policajného p… Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *