VLÁDA SCHVÁLILA NÁVRH ZÁKONA O CENTRÁLNOM REGISTRI ÚČTOV Zriadenie registra bude významným nástrojom pre účinné predchádzanie, …

VLÁDA SCHVÁLILA NÁVRH ZÁKONA O CENTRÁLNOM REGISTRI ÚČTOV

Zriadenie registra bude významným nástrojom pre účinné predchádzanie, odhaľovanie a vyšetrovanie organizovanej trestnej činnosti, korupcie, legalizácie výnosov z financovania terorizmu a daňových únikov. Povinnosť vybudovať ho nám vyplýva z európskych smerníc.

➡ Register umožní oprávneným orgánom verejnej moci rýchly, bezpečný a pritom jednoduchý spôsob získavania informácií o majiteľoch či disponentoch bankových a platobných účtov, bezpečnostných schránok a o konečných užívateľoch výhod. Súčasný spôsob získavania informácií trvá aj niekoľko týždňov, čo predlžuje jednotlivé konania či procesy pre OČTK a môže viesť až k ich zmareniu.
➡ Využitie dát z registra bude predpokladom pre následné zaistenia majetkov a výnosov pochádzajúcich z trestnej činnosti.

➡ Banky budú povinné elektronicky zapisovať údaje do registra účtov na dennej báze a takisto budú zodpovedné za ich správnosť a úplnosť.

➡ Náklady na zriadenie registra majú byť financované z Plánu obnovy a odolnosti, v rámci ktorého sú boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí prioritnými oblasťami ministerstva vnútra. Vzniknú nové oddelenia finančného vyšetrovania.

➡ Správcom registra bude ministerstvo financií, do prevádzky ho uvedie 1. januára 2023. EÚ do budúcnosti ráta s medzinárodným prepojením centrálnych registrov svojich členov.

➡ Návrh ide teraz do Národnej rady SR. Vyžiada si zmeny aj v ďalších právnych predpisoch: v zákone o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu a v zákone o bankách.

ℹ️ Viac v tlačovej správe na našom webe:
https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=vlada-schvalila-navrh-zakona-o-centralnom-registri-uctov

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *