VOJNA, KTORÁ NEMÔŽE MAŤ VÍŤAZA A PORAZENÍ BUDEME VŠETCI Príbeh slovenskej gospelovej speváčky Simony Magušinovej, ktorej tvorbe…

VOJNA, KTORÁ NEMÔŽE MAŤ VÍŤAZA A PORAZENÍ BUDEME VŠETCI

Príbeh slovenskej gospelovej speváčky Simony Magušinovej, ktorej tvorbe sa doslova arogantne a neslušne vysmiali na svojich súkromných sociálnych účtoch dvaja liberálni novinári z denníka SME, rozpútal na Slovensku kultúrnu vojnu. Zároveň do toho celého vstúpila aj generálna prokuratúra, ktorá sa začala o prípad zaujímať, čo vyvolalo ďalšiu vlnu protichodných názorov, čo má a čo nemá takáto inštitúcia riešiť a čo prináleží už civilnému konaniu a súdom. V tej mäteži pojmov a slov ako „liberálny fašizmus“, či „postihnutie za vieru“ stačí povedať jediné. Zvlčili sme s ťažkou dobou. Pýcha sprevádzaná aroganciou a uverením vo vlastnú intelektuálnu vyvolenosť hodnotiť akýmkoľvek spôsobom čokoľvek a kohokoľvek sa stala princípom práce časti médií.

Na Slovensku doslova zúri mentálna vojna a časť mainstreamových médií upáli kohokoľvek, kto nemá ten správny názor alebo nehrá, ako v tomto prípade tú správnu hudbu. Každý deň v médiách vzbĺknu nové pomyselné hranice, na ktorých sú upálení všetci tí nezaočkovaní, všetci, ktorí si dovolia kritizovať pár vyvolených politikov, alebo jednoducho ich postoj má iné ideologické zafarbenie.

Častokrát, keď vedie ministerstvo kultúry diskusiu ako treba chrániť slobodu novinárov, vždy dodám – áno súhlasím, ale kde sa hovorí aj o ich zodpovednosti. Prípad slovenskej gospelovej speváčky Magušinovej je toho príkladom. V presne zvrátenom duchu, že ideologického nepriateľa treba najskôr ponížiť a potom definitívne zničiť. S presvedčením, že potom nastane raj na zemi, pretože zostanú iba tí správni vyvolení žiť na Slovensku. A je jedno či liberálni alebo kresťanskí.

Počúvam názor, že sloboda stojí nado všetko a musíme mať právo sa vyjadriť k čomukoľvek. Nech je to akokoľvek provokatívne či kontroverzné. Súhlasím, ale druhým dychom dodávam. Sloboda bez zodpovednosti a štipky elementárnej slušnosti a rešpektu k inému názoru sa stáva anarchiou. A také je dnes celé Slovensko. Presiaknuté nekultúrnosťou vzťahov nielen vo vrcholovej politike, ale i v médiách, či občianskej spoločnosti. A to nielen vďaka tým, ktorí dnes spravujú krajinu, nielen vďaka tým, ktorí na protest proti nim porušujú pravidlá a radikalizujú sa v obchodoch či na uliciach, ale aj vďaka médiám, ktorých niektorí mienkotvorci uverili vo svoju hodnotovú vyvolenosť a názorovú exkluzivitu. Radi ukazujeme na toho druhého, namiesto toho, aby sme začali od seba.

Preto apelujem, vráťme sa na zem a začnime sa počúvať. To je prvý krok k upokojeniu Slovenska, ktoré je vo svojich vnútorných konfliktoch trhané na kusy v nezmyselnej vojne, ktorá nemá a nemôže mať víťaza. A na ktorú doplatíme nakoniec všetci.

#HLAS #ĽubicaLaššáková

foto: FB/Festival Lumen Autor správy, foto a správu publikoval HLAS – sociálna demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *