VZDUŠNÝ PRIESTOR SLOVENSKA BUDE O NIEČO BEZPEČNEJŠÍ Rýchly technologický rozvoj bezpilotných lietadiel a umelej inteligencie má…

VZDUŠNÝ PRIESTOR SLOVENSKA BUDE O NIEČO BEZPEČNEJŠÍ

Rýchly technologický rozvoj bezpilotných lietadiel a umelej inteligencie má za následok zvýšenie bezpečnostných rizík v súvislosti s ich používaním. Najviac znepokojujúci je potenciál ich využitia na podporu terorizmu, organizovaného zločinu a narušenia kritickej infraštruktúry, pričom môže ísť aj o neúmyselné ohrozenie s vysokou mierou závažnosti ako príklad spomeniem neregulované lietanie v blízkosti letísk.

Tákemuto konaniu sme chceli do budúcna zabrániť, preto sme v spolupráci s ďalšími rezortmi vypracovali stratégiu, ktorej hlavným cieľom je znížiť riziko ohrozenia bezpečnosti SR.

V materiáli, ktorý dnes schválila vláda, je ochrana pred neoprávneným používaním bezpilotných lietadiel rozpracovaná v dvoch rovinách. Prvá sa zameriava na prevádzku bezpilotných lietadiel, ktorej výsledkom má byť zabezpečenie identifikácie bezpilotných lietadiel a ich používateľov, vrátane bezpečného riadenia samotnej prevádzky vo vzdušnom priestore SR. Druhá rovina je ochrana proti neoprávnenému používaniu bezpilotných lietadiel na páchanie trestnej činnosti, ktorá spočíva na detekcii a eliminácii takýchto lietadiel.

Som veľmi rád, že vo výsledku bude vzdušný priestor na Slovensku o niečo viac bezpečnejší.

foto: tasr

Autor správy, foto a správu publikoval Roman Mikulec – minister vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *