­č窭čç░ O─îAK├üVAME, ┼ŻE ZMLUVA BUDE PO PRIPOMIENKOVOM KONAN├Ź KVALITN├ü, VYV├ü┼ŻEN├ü A VZ├ŹDE Z POCTIVEJ ODBORNEJ DISKUSIE ÔśŁ´ŞĆ Zneu┼ż├şva┼ą obra…

­č窭čç░ O─îAK├üVAME, ┼ŻE ZMLUVA BUDE PO PRIPOMIENKOVOM KONAN├Ź KVALITN├ü, VYV├ü┼ŻEN├ü A VZ├ŹDE Z POCTIVEJ ODBORNEJ DISKUSIE

ÔśŁ´ŞĆ Zneu┼ż├şva┼ą obrann├║ dohodu s USA na politick├ę z├ípasy a polariz├íciu n├íroda je extr├ęmne nebezpe─Źn├ę. Zo zmluvy sa toti┼ż stala politick├í zbra┼ł v ruk├ích viacer├Żch politikov, ktor├ş ve─żmi nebezpe─Źne polarizuj├║ n├írod.

ÔśŁ´ŞĆ K├Żm napr├şklad predstavitelia Smeru e┼íte ako b├Żval├ş vl├ídni ─Źinitelia dohodu podporovali, dnes proti nej bojuj├║ tak├Żm sp├┤sobom, ktor├Ż im prin├í┼ía politick├ę body. Zmluva mus├ş by┼ą jednozna─Źne VYV├ü┼ŻEN├ü, ale pr├şpadn├ę zmeny musia vz├şs┼ą z kon┼ítrukt├şvnej diskusie odborn├şkov.

­čĹë Dohoda s USA nie je protirusk├í a o tom, ─Źi je alebo nie je v s├║lade s ├║stavou, m├┤┼że rozhodn├║┼ą ├Üstavn├Ż s├║d SR na z├íklade podnetu prezidentky SR.

KONKR├ëTNE AKTIVITY OZBROJEN├ŁCH S├ŹL USA NA NA┼áOM ├ÜZEM├Ź MUS├Ź SR E┼áTE SCHV├üLI┼Ą

Ô×í Slovensko nie je izolovan├Ż ostrov a mus├ş sa usilova┼ą o dobr├ę medzin├írodn├ę vz┼ąahy. Ako s├║─Źas┼ą medzin├írodn├ęho spolo─Źenstva postupuje aj v oblasti bezpe─Źnosti. Tu je potrebn├í rozvaha.

­čĹë Spolu s Po─żskom ─Źi Ma─Ćarskom, ktor├ę obrann├║ dohodu s USA ako s k─ż├║─Źov├Żm ─Źlenom NATO u┼ż maj├║ podp├şsan├║, tvor├şme v├Żchodn├║ hranicu NATO. Podp├şsanie dohody je ┼ítandardn├Ż postup, ktor├Ż samozrejme mus├ş by┼ą podroben├Ż poctiv├ęmu pripomienkov├ęmu konaniu. Mus├şme dba┼ą na to, aby zmluva bola VYV├ü┼ŻEN├ü, ale rozhodne nie je pravdiv├ę z─żah─Źova┼ą debatu a tvrdi┼ą, ┼że dohoda je protirusk├í.

­č窭čç░ N├írodn├í suverenita je jedn├Żm z pilierov KDH, a preto budeme v zahrani─Źnej politike v┼żdy h├íji┼ą z├íujmy SR. Ale medializovan├ę interpret├ície, ┼że Slovensko dohodou s USA nepochybne strat├ş suverenitu, s├║ nen├íle┼żit├ę. Je d├┤le┼żit├ę uvies┼ą, ┼że ak├ęko─żvek konkr├ętne aktivity americk├Żch ozbrojen├Żch s├şl na ├║zem├ş SR mus├ş Slovensko e┼íte samostatne schv├íli┼ą. Aktu├ílna vl├ída SR alebo N├írodn├í rada SR ich n├ísledne m├┤┼że prija┼ą alebo odmietnu┼ą.

Ô×í Ako upozor┼łuje n├í┼í odborn├şk KDH na ├║stavn├ę, medzin├írodn├ę pr├ívo a diplomaciu MAREK ┼áMID, na┼ía ├║stava ustanovuje v ot├ízke ochrany ┼ít├ítnej suverenity jednozna─Źn├║ a pln├║ pr├ívnu i politick├║ zodpovednos┼ą slovenskej vl├ídy i parlamentu s mo┼żnos┼ąou intervencie prezidenta SR i ├Üstavn├ęho s├║du SR.

ÔśŁ´ŞĆ Plat├ş, ┼że n├ímietky o tom, ─Źi je medzin├írodn├í zmluva v s├║lade alebo v rozpore s ├║stavou, MO┼ŻNO PRESK├ÜMA┼Ą i podan├şm na ├Üstavn├Ż s├║d. Pod─ża ─Źl├ínku 102 ods. 1 p├şsm. b) ├Üstavy SR to m├┤┼że uskuto─Źni┼ą prezidentka SR.

­čĹë­čĹë ┼áir┼íiu argument├íciu Mareka ┼ámida n├íjdete tu: https://kdh.sk/polarizovat-narod-pre-zmluvu-s-usa-je-nebezpecne-ustavnost-moze-preverit-ustavny-sud/

Ô×í Pokia─ż ide o zapojenie sa do pripomienkov├ęho konania zo strany gener├ílneho prokur├ítora SR, pod─ża KDH je to ┼żiadan├ę a je dobr├ę, ┼że tak urobil. Pripomienky toti┼ż musia by┼ą predmetom ┼íir┼íej odbornej debaty. Ale vecnosti diskusie nepomohla forma jeho komunik├ície, vr├ítane medi├ílnej prezent├ície.

Ô×í Z├ímer gener├ílneho prokur├ítora stretn├║┼ą sa s rusk├Żm gener├ílnym prokur├ítorom, ktor├Ż je na eur├│pskom sank─Źnom zozname pre hrub├ę poru┼íovanie ─żudsk├Żch pr├ív, hodnot├şme ako nevhodn├Ż. Priestor na dial├│g s Ruskou feder├íciou vid├ş na prebiehaj├║cej Rade NATO – Rusko, ktorej cie─żom je nastavenie vyv├í┼żen├Żch medzin├írodn├Żch vz┼ąahov. V tak├Żchto v├í┼żnych ot├ízkach je nevyhnutn├Ż vyv├í┼żen├Ż dial├│g.

Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *