🇸🇰 OČAKÁVAME, ŽE ZMLUVA BUDE PO PRIPOMIENKOVOM KONANÍ KVALITNÁ, VYVÁŽENÁ A VZÍDE Z POCTIVEJ ODBORNEJ DISKUSIE ☝️ Zneužívať obra…

🇸🇰 OČAKÁVAME, ŽE ZMLUVA BUDE PO PRIPOMIENKOVOM KONANÍ KVALITNÁ, VYVÁŽENÁ A VZÍDE Z POCTIVEJ ODBORNEJ DISKUSIE

☝️ Zneužívať obrannú dohodu s USA na politické zápasy a polarizáciu národa je extrémne nebezpečné. Zo zmluvy sa totiž stala politická zbraň v rukách viacerých politikov, ktorí veľmi nebezpečne polarizujú národ.

☝️ Kým napríklad predstavitelia Smeru ešte ako bývalí vládni činitelia dohodu podporovali, dnes proti nej bojujú takým spôsobom, ktorý im prináša politické body. Zmluva musí byť jednoznačne VYVÁŽENÁ, ale prípadné zmeny musia vzísť z konštruktívnej diskusie odborníkov.

👉 Dohoda s USA nie je protiruská a o tom, či je alebo nie je v súlade s ústavou, môže rozhodnúť Ústavný súd SR na základe podnetu prezidentky SR.

KONKRÉTNE AKTIVITY OZBROJENÝCH SÍL USA NA NAŠOM ÚZEMÍ MUSÍ SR EŠTE SCHVÁLIŤ

➡ Slovensko nie je izolovaný ostrov a musí sa usilovať o dobré medzinárodné vzťahy. Ako súčasť medzinárodného spoločenstva postupuje aj v oblasti bezpečnosti. Tu je potrebná rozvaha.

👉 Spolu s Poľskom či Maďarskom, ktoré obrannú dohodu s USA ako s kľúčovým členom NATO už majú podpísanú, tvoríme východnú hranicu NATO. Podpísanie dohody je štandardný postup, ktorý samozrejme musí byť podrobený poctivému pripomienkovému konaniu. Musíme dbať na to, aby zmluva bola VYVÁŽENÁ, ale rozhodne nie je pravdivé zľahčovať debatu a tvrdiť, že dohoda je protiruská.

🇸🇰 Národná suverenita je jedným z pilierov KDH, a preto budeme v zahraničnej politike vždy hájiť záujmy SR. Ale medializované interpretácie, že Slovensko dohodou s USA nepochybne stratí suverenitu, sú nenáležité. Je dôležité uviesť, že akékoľvek konkrétne aktivity amerických ozbrojených síl na území SR musí Slovensko ešte samostatne schváliť. Aktuálna vláda SR alebo Národná rada SR ich následne môže prijať alebo odmietnuť.

➡ Ako upozorňuje náš odborník KDH na ústavné, medzinárodné právo a diplomaciu MAREK ŠMID, naša ústava ustanovuje v otázke ochrany štátnej suverenity jednoznačnú a plnú právnu i politickú zodpovednosť slovenskej vlády i parlamentu s možnosťou intervencie prezidenta SR i Ústavného súdu SR.

☝️ Platí, že námietky o tom, či je medzinárodná zmluva v súlade alebo v rozpore s ústavou, MOŽNO PRESKÚMAŤ i podaním na Ústavný súd. Podľa článku 102 ods. 1 písm. b) Ústavy SR to môže uskutočniť prezidentka SR.

👉👉 Širšiu argumentáciu Mareka Šmida nájdete tu: https://kdh.sk/polarizovat-narod-pre-zmluvu-s-usa-je-nebezpecne-ustavnost-moze-preverit-ustavny-sud/

➡ Pokiaľ ide o zapojenie sa do pripomienkového konania zo strany generálneho prokurátora SR, podľa KDH je to žiadané a je dobré, že tak urobil. Pripomienky totiž musia byť predmetom širšej odbornej debaty. Ale vecnosti diskusie nepomohla forma jeho komunikácie, vrátane mediálnej prezentácie.

➡ Zámer generálneho prokurátora stretnúť sa s ruským generálnym prokurátorom, ktorý je na európskom sankčnom zozname pre hrubé porušovanie ľudských práv, hodnotíme ako nevhodný. Priestor na dialóg s Ruskou federáciou vidí na prebiehajúcej Rade NATO – Rusko, ktorej cieľom je nastavenie vyvážených medzinárodných vzťahov. V takýchto vážnych otázkach je nevyhnutný vyvážený dialóg.

Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *