­čîŹ V ┼ík├│tskom Glasgowe sa pr├íve kon├í klimatick├Ż summit OSN a vyzer├í to tak, ┼że dopadne ako v┼żdy. ┼Że svetov├ş l├şdri nedok├í┼żu dosiah…

­čîŹ V ┼ík├│tskom Glasgowe sa pr├íve kon├í klimatick├Ż summit OSN a vyzer├í to tak, ┼że dopadne ako v┼żdy. ┼Że svetov├ş l├şdri nedok├í┼żu dosiahnu┼ą naozaj ambici├│znu klimatick├║ dohodu, ktor├í by bola z├ív├Ązn├í pre v┼íetky ┼ít├íty. A tak znova bud├║ krajiny, ktor├ę sa zavia┼żu z├ísadne zn├ş┼żi┼ą emisie sklen├şkov├Żch plynov a ve─żk├í ─Źas┼ą ┼ít├ítov, vr├ítane ve─żk├Żch ekonom├şk z ├üzie a Ameriky, zostane mimo.

Veronika Remišová
V┼íetci vieme, ─Źo by sme mali robi┼ą, ale vieme tie┼ż, ┼że to nebude jednoduch├ę. Eur├│pska ├║nia je v snah├ích o z├íchranu plan├ęty l├şdrom. A je spr├ívne, ┼że ani Slovensko nestoj├ş bokom ├║silia spomali┼ą klimatick├║ zmenu.

Aj my u┼ż poci┼ąujeme extr├ęmne prejavy po─Źasia – torn├ída, z├íplavy, dlhotrvaj├║ce such├í. To v┼íetko ohrozuje nielen kvalitu na┼íich ┼żivotov a sp├┤sobuje obrovsk├ę materi├ílne ┼íkody, ale dostali sme sa u┼ż do ┼ít├ídia, ke─Ć s├║ priamo ohrozen├ę zdravie a ┼żivoty ─żud├ş.

Som presved─Źen├í, ┼że potrebujeme radik├ílnej┼íie ekologick├ę reformy a z├ísadn├ę invest├şcie do zelenej ekonomiky. Zn├ş┼żenie emisi├ş sklen├şkov├Żch plynov si vy┼żiada ve─żk├ę zmeny v mnoh├Żch odvetviach. Do roku 2023 sa skon─Ź├ş ┼ąa┼żba hned├ęho uhlia na hornej Nitre a jeho spa─żovanie, v in├Żch regi├│noch prejde z├ísadn├Żmi zmenami ┼ąa┼żk├Ż priemysel, ktor├Ż patr├ş k najv├Ą─Ź┼í├şm zne─Źis┼ąovate─żom. Tieto hospod├írske premeny bud├║ ma┼ą priamy dopad na miestnu ekonomiku aj ka┼żdodenn├Ż ┼żivot ─żud├ş.

Ak m├í by┼ą t├íto transform├ícia ├║spe┼ín├í, mus├ş by┼ą v prvom rade spravodliv├í a nem├┤┼żu na ┼łu dopl├íca┼ą ─żudia v dan├Żch regi├│noch. Pr├íve naopak, tieto zmeny im musia ┼żivot zlep┼íi┼ą. Regi├│ny, ktor├ę bud├║ najviac dotknut├ę prechodom na uhl├şkov├║ neutralitu, m├┤┼żu r├íta┼ą s v├Żraznou podporou.

Z eur├│pskeho Fondu na spravodliv├║ transform├íciu bude ma┼ą Slovensko na to 459 mili├│nov eur. Vyu┼żijeme ich na likvid├íciu enviroment├ílnych z├í┼ąa┼ż├ş, na podporu nov├Żch a inovat├şvnych odvetv├ş, ktor├ę tamoj┼í├şm ─żu─Ćom zabezpe─Źia kvalitn├ę pracovn├ę miesta s vy┼í┼íou pridanou hodnotou a lep┼íie platy.

Ambici├│zne klimatick├ę ciele budeme tie┼ż financova┼ą z nov├Żch eurofondov, v ktor├Żch s├║ na to vy─Źlenen├ę viac ako 3 miliardy eur. Mus├şme zn├ş┼żi┼ą emisie, vyu┼ż├şva┼ą viac obnovite─żn├ę zdroje energie, nau─Źi┼ą sa ─Źeli┼ą zmene kl├şmy, chr├íni┼ą na┼íe pr├şrodn├ę bohatstvo, vodu. Skr├ítka, celkovo viac fungova┼ą s oh─żadom na pr├şrodu, kvalitu ┼żivotn├ęho prostredia a zdravie ─żud├ş.

Nielen horn├║ Nitru ale aj cel├ę Slovensko ─Źakaj├║ v s├║vislosti s klimatickou zmenou n├íro─Źn├ę v├Żzvy. Je to ve─żk├í zodpovednos┼ą, ale tie┼ż pr├şle┼żitos┼ą uk├íza┼ą, ┼że rozumn├Żmi invest├şciami do inov├íci├ş a nov├Żch odvetv├ş m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą na┼íe ┼żivoty. ─Żudia na Slovensku maj├║ pr├ívo ┼żi┼ą v zdravej a prosperuj├║cej krajine a tak├║ ju zanecha┼ą aj bud├║cim gener├íci├ím.

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Za ─żud├ş on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *