🌍 V škótskom Glasgowe sa práve koná klimatický summit OSN a vyzerá to tak, že dopadne ako vždy. Že svetoví lídri nedokážu dosiah…
🌍 V škótskom Glasgowe sa práve koná klimatický summit OSN a vyzerá to tak, že dopadne ako vždy. Že svetoví lídri nedokážu dosiahnuť naozaj ambicióznu klimatickú dohodu, ktorá by bola záväzná pre všetky štáty. A tak znova budú krajiny, ktoré sa zaviažu zásadne znížiť emisie skleníkových plynov a veľká časť štátov, vrátane veľkých ekonomík z Ázie a Ameriky, zostane mimo.
Všetci vieme, čo by sme mali robiť, ale vieme tiež, že to nebude jednoduché. Európska únia je v snahách o záchranu planéty lídrom. A je správne, že ani Slovensko nestojí bokom úsilia spomaliť klimatickú zmenu.
Aj my už pociťujeme extrémne prejavy počasia – tornáda, záplavy, dlhotrvajúce suchá. To všetko ohrozuje nielen kvalitu našich životov a spôsobuje obrovské materiálne škody, ale dostali sme sa už do štádia, keď sú priamo ohrozené zdravie a životy ľudí.
Som presvedčená, že potrebujeme radikálnejšie ekologické reformy a zásadné investície do zelenej ekonomiky. Zníženie emisií skleníkových plynov si vyžiada veľké zmeny v mnohých odvetviach. Do roku 2023 sa skončí ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre a jeho spaľovanie, v iných regiónoch prejde zásadnými zmenami ťažký priemysel, ktorý patrí k najväčším znečisťovateľom. Tieto hospodárske premeny budú mať priamy dopad na miestnu ekonomiku aj každodenný život ľudí.
Ak má byť táto transformácia úspešná, musí byť v prvom rade spravodlivá a nemôžu na ňu doplácať ľudia v daných regiónoch. Práve naopak, tieto zmeny im musia život zlepšiť. Regióny, ktoré budú najviac dotknuté prechodom na uhlíkovú neutralitu, môžu rátať s výraznou podporou.
Z európskeho Fondu na spravodlivú transformáciu bude mať Slovensko na to 459 miliónov eur. Využijeme ich na likvidáciu enviromentálnych záťaží, na podporu nových a inovatívnych odvetví, ktoré tamojším ľuďom zabezpečia kvalitné pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou a lepšie platy.
Ambiciózne klimatické ciele budeme tiež financovať z nových eurofondov, v ktorých sú na to vyčlenené viac ako 3 miliardy eur. Musíme znížiť emisie, využívať viac obnoviteľné zdroje energie, naučiť sa čeliť zmene klímy, chrániť naše prírodné bohatstvo, vodu. Skrátka, celkovo viac fungovať s ohľadom na prírodu, kvalitu životného prostredia a zdravie ľudí.
Nielen hornú Nitru ale aj celé Slovensko čakajú v súvislosti s klimatickou zmenou náročné výzvy. Je to veľká zodpovednosť, ale tiež príležitosť ukázať, že rozumnými investíciami do inovácií a nových odvetví môžeme zlepšiť naše životy. Ľudia na Slovensku majú právo žiť v zdravej a prosperujúcej krajine a takú ju zanechať aj budúcim generáciám.
Autor správy, foto a správu publikoval Veronika Remišová on Facebook Zdroj Read More