🌺 MIESTA POSLEDNÉHO ODPOČINKU VOJAKOV VYSIELAJÚ SILNÉ SVEDECTVO VOJNOVÝCH HRÔZ A PRIPOMÍNAJÚ NÁM HODNOTY MIERU A SLOBODY Kríž …

🌺 MIESTA POSLEDNÉHO ODPOČINKU VOJAKOV VYSIELAJÚ SILNÉ SVEDECTVO VOJNOVÝCH HRÔZ A PRIPOMÍNAJÚ NÁM HODNOTY MIERU A SLOBODY

Kríž vedľa kríža, niekedy len malá tabuľka. Ticho, za ktorým sú pohnuté individuálne osudy, často nepoznáme meno, tak ostáva len nápis NEZNÁMY. No vieme, čo pre nás spravili. Vojnoví veteráni.

🪦 Na území Slovenska sa nachádza 36 500 vojnových hrobov a pietnych symbolov z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. Na jednom cintoríne často našli miesto posledného odpočinku príslušníci rôznych národností, armád a vierovyznaní.

🪦 Starostlivosť o vojnové hroby zabezpečujú v zmysle zákona obce a mestá. Ministerstvo vnútra je ústredným štátnym orgánom pre vojnové hroby a každoročne posiela samosprávam finančné príspevky na tento účel.

🪦 Na rok 2021 sme vyčlenili na starostlivosť o vojnové hroby 565 tisíc eur. Takmer 200 tisíc eur z tejto sumy smerovalo na obnovu vojnových hroboch, zvyšok na ich údržbu.

🌺 Padlým vojakom vzdávame úctu obzvlášť 11. novembra pri príležitosti Dňa vojnových veteránov, ktorý pripadá na výročie ukončenia prvej svetovej vojny.

PROJEKTY OBNOVY
➡ Tento rok sme podporili 40 projektov obnovy vojnových hrobov. Spomenúť môžeme napríklad obnovu pamätníka obetiam 1. a 2. svetovej vojny v Ivanke pri Dunaji, obnovu prvovojnových cintorínov v Levoči, Mlynárovciach a vo Svidníku. Podporili sme tiež obnovu Pamätníka SNP v Prievidzi a Pamätníka nacistickej okupácie Bratislavy.

LEVOČA
Z obdobia prvej svetovej vojny je zaujímavým projekt obnovy vojnového cintorína v Levoči, na ktorý sme prispeli sumou 13 200 eur. Cintorín je súčasťou mestského cintorína. Do dnešných čias si zachoval pôvodnú podobu: terasovito usporiadané hrobové miesta s betónovými obrubami s kovovou hviezdicou, ktorá obsahuje údaje o pochovanom. Ústredným miestom tohto cintorína je centrálny kríž.

📷Vojnový cintorín z obdobia 1. svetovej vojny v Levoči, zdroj: mesto Levoča

Autor správy, foto a správu publikoval Roman Mikulec – minister vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *