­čžöN├ív┼íteva ┼ák├│tskeho p├║tnika v U─Źenej spolo─Źnosti ┼áaf├írikovej­čžÉ ­čôťJedn├Żm z cenn├Żch dokumentov z arch├şvneho fondu U─Źen├í spolo─Źnos┼ą ┼á…

­čžöN├ív┼íteva ┼ák├│tskeho p├║tnika v U─Źenej spolo─Źnosti ┼áaf├írikovej­čžÉ
­čôťJedn├Żm z cenn├Żch dokumentov z arch├şvneho fondu U─Źen├í spolo─Źnos┼ą ┼áaf├írikova je pam├Ątn├í kniha­čôľ ÔÇô kniha n├ív┼ítev politikov a kult├║rnych predstavite─żov v tejto in┼ítit├║ciiÔťĺ´ŞĆ.
­čôůS ned├ívnym spomienkov├Żm d├ítumom (28. X. 1918) via┼żucim sa k vzniku ─îeskoslovenska tu m├íme pekn├Ż pr├şklad.­čĹëIde o zachovan├Ż podpis ­čľŐbritsk├ęho historika a publicistu­čžöScotusa Viatora (vlastn├Żm menom Robert William Seton-Watson), podporovate─ża my┼ílienky ─Źeskoslovenskej ┼ít├ítnosti a vytvorenia samostatn├ęho ─Źeskoslovensk├ęho ┼ít├ítu. Jeho n├ív┼íteva sa s├şce konala v atmosf├ęre u┼ż pomal├ęho pr├şchodu konca spolo─Źn├ęho ┼ít├ítu ÔÇô 13.VII. 1938, (nasledoval okt├│ber 1938 a nesk├┤r marec 1939), ale e┼íte st├íle na p├┤de uzn├ívanej vedeckej in┼ítit├║cie­čôÜ, ktor├í by bez spolo─Źn├ęho ┼ít├ítu ─îechov a Slov├íkov nevznikla.­čöĚ Od roku 1926, kedy U─Źen├í spolo─Źnos┼ą ┼áaf├írikova vznikla, svojou ne├║navnou ─Źinnos┼ąou pripravila p├┤du na rozvoj vedeck├Żch discipl├şn­čöČna Slovensku a pr├ívom ju m├┤┼że s├║─Źasn├í Slovensk├í akad├ęmia vied pova┼żova┼ą za svojho predchodcu­čĆó.
s: Arch├şv Slovenskej akad├ęmie vied

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Slovensk├í akad├ęmia vied on Facebook

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *