🧔Návšteva Škótskeho pútnika v Učenej spoločnosti Šafárikovej🧐 📜Jedným z cenných dokumentov z archívneho fondu Učená spoločnosť Š…

🧔Návšteva Škótskeho pútnika v Učenej spoločnosti Šafárikovej🧐
📜Jedným z cenných dokumentov z archívneho fondu Učená spoločnosť Šafárikova je pamätná kniha📖 – kniha návštev politikov a kultúrnych predstaviteľov v tejto inštitúcii✒️.
📅S nedávnym spomienkovým dátumom (28. X. 1918) viažucim sa k vzniku Československa tu máme pekný príklad.👉Ide o zachovaný podpis 🖊britského historika a publicistu🧔Scotusa Viatora (vlastným menom Robert William Seton-Watson), podporovateľa myšlienky československej štátnosti a vytvorenia samostatného československého štátu. Jeho návšteva sa síce konala v atmosfére už pomalého príchodu konca spoločného štátu – 13.VII. 1938, (nasledoval október 1938 a neskôr marec 1939), ale ešte stále na pôde uznávanej vedeckej inštitúcie📚, ktorá by bez spoločného štátu Čechov a Slovákov nevznikla.🔷 Od roku 1926, kedy Učená spoločnosť Šafárikova vznikla, svojou neúnavnou činnosťou pripravila pôdu na rozvoj vedeckých disciplín🔬na Slovensku a právom ju môže súčasná Slovenská akadémia vied považovať za svojho predchodcu🏢.
s: Archív Slovenskej akadémie vied

Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská akadémia vied on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *