‼️Posúďte obsah pripomienok sami nižšie v príspevku 🫱🏻‍🫲🏼

‼️Posúďte obsah pripomienok sami nižšie v príspevku 🫱🏻‍🫲🏼

👑NECHCENÝ EMISNÝ KRÁĽ TOMÁŠ

👍V prvom rade chcem poďakovať všetkým, čo podporili našu hromadnú pripomienku k novele zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Riadne sme ju uplatnili o ministerstvo s nami bude musieť rokovať.

➡️Plán Tomáša Tarabu zmeniť súčasné pravidlá tak, aby sám rozhodoval o tom ako minúť cca 300 mil. euro ročne z emisných kvót, narazil na značný odpor. Z týchto prostriedkov sa cez Environmentálny fond financujú vodovody a kanalizácie, národné parky, kompenzácie pre priemysel, zatepľovania a mnohé iné účely.

➡️Doteraz platil zákon, ktorý sa nám podarilo presadiť v máji 2023, že každý z týchto účelov mal stanovené minimálne percento, aké sa minie z výnosu z emisných kvót. Dlho hľadaný – avšak rozumný kompromis. Proti snahe Tomáša Tarabu zmeniť to sa spojili rôzni, častokrát protichodne vystupujúci hráči. Na Tarabu sa zniesla spoločná kritika – od priemyslu, mimovládnych organizácií, ostatných rezortov ale aj Národnej banky Slovenska.

‼️Posúďte obsah pripomienok sami:

❌Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD): 🗣️Žiadajú zachovať konkrétne percentuálne podiely použitia výnosu získaného z dražieb kvót. Požadujú jednoznačne predvídateľné pravidlá, ktoré budú dané a fixné pre všetkých (pre priemysel, pre mestá a obce, na vodovody a kanalizácie, na národné parky). Bez ohľadu na úmysly osoby zastávajúcej post ministra, takéto nastavenie o ad hoc ročnom rozhodovaní zavádza do procesu poskytnutia podpory neprehľadnosť a neistotu pre poberateľov pomoci.

❌Národná banka Slovenska: 🗣️Považuje zrušenie percentuálnych podielov využitia výnosu z dražieb kvót na jednotlivé účely za neodôvodnené, a preto ich navrhuje v zákone zachovať. Rozdeľovanie prostriedkov by malo byť transparentné a sledovať vopred definované strategické ciele.

❌Ministerstvo financií: 🗣️Upozorňuje, že návrh zákona zásadne mení využívanie výnosov z predaja emisných kvót (…) zrušením existujúceho rozdelenia využívania výnosov. Na túto zmenu najmä v kontexte schémy štátnej pomoci prevádzkam nevidí dôvod. Dôvodová správa taktiež neobsahuje odôvodnenie vyššie uvedenej zmeny.

❌Ministerstvo hospodárstva: 🗣️Taktiež žiada uviesť celkový konkrétny podiel a podiely pre jednotlivé sektory (domácnosti, priemysel, doprava, energetika, …).

❌Ministerstvo dopravy: 🗣️Požaduje, aby o výnose kvót určenom na ekologizáciu dopravy nerozhodoval minister životného prostredia, ale ministerstvo dopravy samostatne.

❌Únia miest Slovenska: 🗣️Tiež požaduje minimálne fixné určenie prerozdelenia výnosov. Rozdelenie očakávaných výnosov pre jednotlivé opatrenia zabezpečí predvídateľnosť a transparentnosť využitia finančných prostriedkov z Environmentálneho fondu aj financovania všetkých navrhovaných opatrení podľa ich dôležitosti, aby nedošlo k financovaniu len jednej skupiny opatrení.

❌Hromadná pripomienka Klimatickej koalície, Priateľov Zeme – CEPA a VIA IURIS: 🗣️Doplnením minimálnych percentuálnych hodnôt pri opatreniach, ktoré sa budú financovať z výnosov z obchodovania s emisnými kvótami sa zabezpečí predvídateľnosť a minimálna transparentnosť využitia finančných prostriedkov z Environmentálneho fondu ako aj financovania všetkých navrhovaných opatrení.

❌Budovy pre budúcnosť: 🗣️Považujú za mimoriadne dôležité stanoviť minimálny podiel použitia príjmov Environmentálneho fondu z výnosov z obchodovania s emisnými kvótami na jednotlivé oblasti využitia, a to predovšetkým z toho dôvodu aby sa zabezpečila predvídateľnosť a minimálna transparentnosť využitia prostriedkov.

➡️Takto si to určite minister Taraba nepredstavoval. Jemu vyhovuje predkladať zákony bez pripomienkového konania, aby sa nikto nemohol vyjadriť. Jeho plán, aby sám rozhodoval o stámiliónoch ročne, narazil na citeľný, avšak pochopiteľný odpor. Minister sa bráni, že chce využívať celý výnos z kvót na klimatické účely. Opäť je to zavádzanie – to totiž všetci podporujeme (až na ministerstvo financií). Málokedy sa však stane, že snaha o svojvôľu ministra vedie k tomu, že už aj dokonca priemyslené zväzy presadzujú stabilné financovanie národných parkov.

➡️Nežijeme v krajine, kde má rozhodovať o stámiliónoch euro na klimatické opatrenia jediný človek. To je krajina kráľa Tomáša. Krajina, v ktorej chce rozdeľovať a panovať. Kde zaváži, či ste mu po vôli alebo nie. Či s ním máte dobre vzťahy a nebodaj ho nekritizujete. SNS už emisiami panovala. Pri Interblue. A škody vidíme doteraz.

➡️Uvidíme, či Taraba pôjde sám proti všetkým a ostane ako kôl v plote. My spravíme pre záchranu financovania národných parkov, výstavby vodovodov a kanalizácií, podpory neštátnych vlastníkov lesu, legitímne záujmy priemyslu a iné potrebné investície maximum.

Karel Hirman Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *