84. TÝŽDEŇ V OBRANE V týchto dňoch sme myšlienkami s našimi blízkymi, ktorí už nie sú medzi nami. Spomíname s láskou, úctou a v…

84. TÝŽDEŇ V OBRANE

V týchto dňoch sme myšlienkami s našimi blízkymi, ktorí už nie sú medzi nami. Spomíname s láskou, úctou a vďakou za to, že boli súčasťou našich životov. S rovnakou vďakou a úctou spomíname aj na všetkých novodobých hrdinov aj hrdinov z histórie, ktorí zahynuli pri službe vlasti. Za to, že nám vybojovali slobodu a demokraciu, ktoré dnes berieme ako samozrejmosť. Za to, že nasadili životy v misiách a operáciách, aby bol svet bezpečnejšie miesto pre nás všetkých. Za to, že vložili maximálne úsilie do svojej prípravy, ktorá žiaľ prináša občas aj tragické obete 😔. Česť Vašej pamiatke🕯, nikdy nezabudneme a urobíme čo je v našich silách, aby boli podmienky pre službu Vašich kolegov dnes čo najlepšie. Malý odpočet našej snahy za uplynulý týždeň ⬇️ #TýždeňVobrane

1️⃣ Počas návštevy USA som sa stretol s ministrom obrany Austinom Lloydom III🤝. Hovorili sme o spoločných úlohách v medzinárodnom krízovom manažmente, modernizačných projektoch aj boji proti dezinformáciám. Som veľmi rád, že sme sa posunuli ďalej v rokovaniach o
dohode o obrannej spolupráci, ktorá nášmu strategickému partnerstvu vytvorí adekvátny právny rámec. Ďakujem za mimoriadne priateľské prijatie a otvorený dialóg, budeme sa tešiť na recipročnú návštevu na Slovensku! 😊

2️⃣ Ďalšou dôležitou zastávkou v USA bola návšteva spoločnosti Lockheed Martin v meste Greenville v Južnej Karolíne, kde sa vyrábajú stíhačky F-16 pre Slovensko. Okrem informovania sa o progrese výroby a vplyvu pandémie na spoločnosť sme otvorili aj diskusiu o väčšom zapojení slovenského obranného priemyslu do tohto dosiaľ najväčšieho investičného projektu. Verím, že sa podarí vyrokovať zapojenie našich spoločností do servisu stíhačiek, podpory pozemných spôsobilosti, či do samotnej výroby niektorých komponentov. Obom nám záleží na budovaní dlhodobého strategického partnerstva. Dôkazom je už realizovaná finančná podpora pre našu Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku vo výške 30 tisíc USD, za ktorú nakúpi nové vybavenie, aj dalších 150 tisíc dolárov na odstránenie následkov nedávneho požiaru.

3️⃣ Návštevu spoločnosti so mnou absolvovali aj štyria slovenskí piloti, ktorí sa spolu s ďalšími dvanástimi kolegami zo Vzdušných síl OS SR v Spojených štátoch pripravujú na ich obsluhu. Jeden zo strojov bude lietať s ich autogramami – počas návštevy totiž podpísali trup budúceho slovenského lietadla 😃. Som veľmi rád, že sme mali možnosť osobne zistiť, ako sa im darí. Za všetko ale hovoria už prvé výsledky – jeden z nich už získal certifikát a oficiálne oprávnenie ako pilot F-16, ďalší traja by ho mali získať už v nasledujúcich dňoch👍🏻.

4️⃣ Výborne sa darí aj ďalším Slovákom v USA, ktorých sme mali možnosť stretnúť počas návštevy. Títo zahraniční profesionáli si zaslúžia našu pozornosť a podporu a budeme radi, keď nadobudnuté know-how neskôr odovzdajú aj Slovensku😉.

5️⃣ Úspešných Slovákov sme stretli aj v centrále Organizácie spojených národov v New Yorku👏🏼. Prišli sme tam rokovať o bezpečnostnej situácii vo svete, aj o zapojení slovenských vojakov do misií a operácií, ktorí majú výborné renomé🔝. V ten istý deň si zas naši kolegovia na Slovensku pripomenuli uplynulé 76. výročie vzniku OSN, ktoré je zároveň Medzinárodným dňom OSN, slávnostným nástupom v priestoroch ženijného práporu Sereď. Modré barety – symbol vojakov v misiách OSN – aktuálne nosí 243 príslušníkov Ozbrojených síl SR, v UNFICYP na Cypre a UNTSO na Golanských výšinách🇺🇳.

6️⃣ Do Serede zavítal štátny tajomník Marian Majer aj na slávnostné odhalenie pamätníka legionárov, ktorý je vernou kópiou originálneho pamätníka z roku 1929. Ten pôvodný – symbol pocty vojakom padlým v roku 1919 a ľuďom stojacim po boku M.R.Štefánika v boji za vznik Československa – žiaľ z ideologických dôvodov odstránili. Ďakujem všetkým, ktorí sa zaslúžili o jeho obnovu!

7️⃣ Enormná snaha mnohých osobností na čele s M.R.Štefánikom napokon vyústila do vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vo štvrtok 28. októbra sme si pripomenuli už 103. výročie vzniku Československa🙏🏻. Tento významný historický míľnik si spoločne s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom a členmi vlády za rezort obrany uctil štátny tajomník Marian Majer pri Pamätníku československej štátnosti v Bratislave.

8️⃣ Nadštandardné susedské vzťahy a spoluprácu s Českou republikou v mnohých oblastiach nám dnes môžu mnohé krajiny len závidieť🇸🇰🇨🇿. Za uplynulé dni osobitne spomeniem spoločný výcvik českých a slovenských vojenských policajtov v Centre výcviku Lešť. Hlavným cieľom bolo zlepšenie kooperácie našich jednotiek a porovnanie si taktických postupov pri zásahoch👍🏻.

9️⃣ Celkovo 236 profesionálnych vojakov sa po úspešnom splnení úloh medzinárodných misií a operácií vrátilo späť na Slovensko. Za skvelú prácu a vzornú reprezentáciu im v piatok poďakoval štátny tajomník Marian Majer a generálny tajomník služobného úradu Peter Kozák. V priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania Martin im zároveň odovzdali Pamätný kríž vojnového veterána.

🔟 Náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Daniel Zmeko sa zúčastnil na zasadnutí Vojenského výboru EÚ (EUMC) ✔️. Spoločne s ďalšími náčelníkmi generálnych štábov členských štátov EÚ hovorili o vojenských aspektoch v súvislosti s prípravou nových strategických dokumentov EÚ aj o rozvoji spôsobilosti a pripravenosti EÚ urýchlene reagovať na možné krízy.

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *