88. TÝŽDEŇ V OBRANE Nikoho asi neprekvapí, že udalosti uplynulého týždňa významne poznačil boj s pandémiou. Posilňujeme lôžkové…

88. TÝŽDEŇ V OBRANE

Nikoho asi neprekvapí, že udalosti uplynulého týždňa významne poznačil boj s pandémiou. Posilňujeme lôžkové kapacity našej vojenskej nemocnice v Ružomberku, nasadzujeme nových vojenských lekárov, utlmujeme výcvik a všetky dostupné kapacity vyčleňujeme na boj s koronavírusom… Viac ⬇️⬇️⬇️ v #TýždeňVobrane

1️⃣ Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku už má k dispozícii celkovo 180 000 USD od spoločnosti Lockheed Martin. Pomoc mi prisľúbili zástupcovia výrobcu nových stíhacích lietadiel F-16 pre Slovensko počas našich rokovaní v USA a slovo dodržali👍🏻. Peniaze poputujú na opravu následkov nedávneho požiaru aj prístrojové vybavenie. Čoskoro budem informovať o viacerých slovenských spoločnostiach, ktoré tiež priložia ruku k dielu a podporia našu skvelú nemocnicu v jej ďalšom rozvoji.

2️⃣ Prví štyria zo slovenských pilotov, ktorí sa pripravujú na obsluhu a vedenie stíhačiek F-16, si slávnostne prebrali osvedčenia a certifikáty o absolvovaní základného dvojročného kurzu🎓. Držím im palce v ďalšej časti štúdia v “nadstavbe” kurzu, a som na nich veľmi pyšný – americké vedenie nešetrilo slovami chvály na ich vysokú profesionalitu a prístup☝🏻🔝.

3️⃣ Ústredná vojenská nemocnica po dvoch týždňoch opätovne navýšila počet lôžok pre COVID-ových pacientov. Po novom bude mať k dispozícii celkovo 42 základných lôžok s kyslíkom, 8 lôžok s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu a 6 lôžok na High flow (vysokoprietokový kyslík).

4️⃣ Lekári a zdravotnícky personál sú v súčasnosti nad zlato, vďačíme im za veľa🙏🏻. Preto som nesmierne rád, že v týždni prebehlo slávnostné vyradenie jedenástich nových vojenských lekárov, ktorí posilnia naše kapacity. Aktuálne sú v nemocniciach po celom Slovensku nasadení všetci dostupní vojenskí lekári – tridsaťpäť z nich pôsobí priamo v nemocniciach a traja v ambulanciách. Ďakujeme hrdinom v bielych plášťoch a želáme veľa energie v tomto neľahkom a nerovnom boji🙏🏻😞.

5️⃣ Boj je neľahký a nerovný aj vďaka silnému vplyvu dezinformácií, ktoré sa na ľudí valia zo všetkých strán, a ktoré žiaľ manipulujú ich správanie😔. O to dôležitejšie je, že sa nám podarilo vypracovať Akčný plán na koordináciu boja proti hybridným hrozbám na roky 2022 až 2024 (akými sú aj hoaxy a dezinformácie☝🏻), ktorý sme postúpili na pripomienkovanie. Na dokumente robili kolegovia zo všetkých rezortov, preto som presvedčený, že nám uľahčí koordináciu a už čoskoro po prijatí aj na vláde dosiahneme konkrétne výsledky.

6️⃣ Ozbrojené sily opäť postupne utlmujú výcvik. Dostupné sily a prostriedky totiž nasadzujeme na boj s COVID-19 na pomoc zdravotníctvu a asistenciu policajnému zboru. O to vďačnejši som, že sa im v priebehu roka podarilo dobehnúť sklz spôsobený prvou vlnou pandémie, a aj naďalej sú plne pripravení plniť úlohy, ktoré od nich vyžadujeme.

7️⃣ Jedno z cvičení, ktoré sa podarilo zrealizovať aj napriek pandémii, bolo 96-hodinové cvičenie na Lešti zamerané na boj v zastavanom priestore a ochranu a obranu základne. Vojačky a vojaci z 3. mechanizovanej roty v Leviciach ho zvládli na jednotku 👍🏻.

8️⃣ Aj po vyše roku a pol ma niekedy prekvapia “pozostatky” po bývalom vedení. 😏Dobrým príkladom je 2 105 vyradených no funkčných počítačov z rokov 1994-2014, ktoré roky ležali nevyužité v sklade. My sme im našli ďalšie využitie a darovali sme ich občianskemu združeniu Roma Progress Zvolen, ktoré pracuje s marginalizovanými rómskymi komunitami. Pomáhame, kde sa dá🤗.

9️⃣ Štátny tajomník Marian Majer ma zastúpil na stretnutí ministrov obrany krajín Bukureštskej deviatky (B9). Počas dvojdňového zasadnutia rokovali o záveroch samitu NATO 2021 a tiež o posilnení spolupráce NATO a Európskej únie🤝.

🔟 Nové húfnice Zuzana 2 vyrazili z Michaloviec do Lotyšska, kde v operácii NATO eFP vystriedajú staršie predchodkyne Zuzana 2000. Takýto presun je zároveň výcvikom – zabezpečiť bezpečný presun jednotiek cez územie viacerých krajín je totiž jednou zo základných úloh spojencov v NATO🤝🏻.

Na záver jedna potešujúca správa. V priebehu tohto týždňa sa dalo 1. dávkou vakcíny proti COVID 19 zaočkovať viac ako 400 vojačiek a vojakov. Skvelé, len tak ďalej.

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *