99. TÝŽDEŇ V OBRANE Uplynulý týždeň bol v mnohých ohľadoch prelomový a dalo by sa povedať, že mnoho ľudí sa konečne naozaj “vy…

99. TÝŽDEŇ V OBRANE

Uplynulý týždeň bol v mnohých ohľadoch prelomový a dalo by sa povedať, že mnoho ľudí sa konečne naozaj “vyfarbilo”. Bývalá garnitúra na čele s donom Robertom Ficom, ktorej sekunduje SmeroHlas na čele s Petrom Pellegrinim, sa naozaj neštíti ničoho. V snahe zachrániť si svoj vlastný zadok používa také praktiky a rétoriku, pri ktorých blednú závisťou aj extrémisti okolo Kotlebu a Mazúreka. Výsledkom je obrovská vlna nenávisti, ktorá sa zo sociálnych sietí pomaly ale iste prelieva do každodenného “ozajstného” života.

Ďakujem za odvahu všetkým 79 poslancom, ktorí dnes čelia internetovej šikane (a verím, že polícia si urobí svoju robotu) za to, že sa nenechali vystrašiť kričiacou slaboduchou menšinou, a hlasovali za dôležitú Dohodu o obrannej spolupráci s USA. V týchto obzvlášť ťažkých časoch potrebujeme vo vedení zodpovedných štátnikov, ktorí nemajú plno v gatiach a nerozhodujú podľa Facebooku, ale podľa toho, čo je dobré pre Slovensko. Čelíme vážnym bezpečnostným hrozbám a situácii, aká tu nebola od konca studenej vojny. Je čas na zodpovednosť a jasné stanoviská. Viac v pravidelnom #TýždeňVobrane

1️⃣ Zábery z absolútne nedôstojnej schôdze parlamentu, na ktorej sa malo rokovať a následne hlasovať o Dohode o obrannej spolupráci s USA, už obleteli internet. Pískajúci extrémisti, znevažovanie vlajky susedného štátu, nadávky, vulgarizmus a agresia opozičných poslancov à la “štvrtá cenová” napokon prerušili akúkoľvek snahu o zmysluplnú diskusiu😞. Z prítomných 140 poslancov napokon za dohodu hlasovalo 79 poslancov👍🏻. Následne dohodu ratifikovala aj pani prezidentka Zuzana Čaputová. Ešte raz ďakujem všetkým z nich, ktorí spolu so mnou veria v bezpečné Slovensko medzi krajinami Západného sveta! Fico, Pellegrini, Žilinka a spol sa už nenávratne diskvalifikovali v očiach slobodného sveta a v EÚ či v NATO ich už definitívne odpísali.

2️⃣ Práve v týchto dňoch sa ukazuje, aké dôležité pre Slovensko je byť súčasťou euroatlantického spoločenstva. Vďaka členstvu v NATO vieme, že v prípade potreby sa môžeme spoľahnúť na pomoc našich spojencov. V kontexte zhoršujúcej sa situácie na hraniciach Ukrajiny s našimi partnermi intenzívne rokujeme ako posilniť východné krídlo Aliancie. Aby nikomu ani len nenapadlo niečo “skúšať”. V stredu a vo štvrtok budeme s ministrami obrany členských krajín NATO hovoriť o spôsoboch posilňovania pripravenosti a rôznych scenároch aj osobne v Bruseli. O výsledkoch rokovaní budeme podrobne informovať.

3️⃣ S obrovským zármutkom som prijal správu o smrti trojnásobného ministra zahraničných vecí a dlhoročného diplomata pána Eduarda Kukana. Práve jemu vďačíme za naše prijatie do EÚ a NATO. Odpočívaj v pokoji Edo! Ďakujeme za všetko! 🙏 Rovnako tak s úctou spomíname na profesora Miroslava Žáka z Akadémie ozbrojených síl gen. M.R.Štefánika, osobnosť vojenského vzdelávania, ktorý nás v týždni opustil vo veku nedožitých 79 rokov. Úprimnú sústrasť pozostalým 😞.

4️⃣ Na rezorte obrany som privítal aj veľvyslanca Ukrajiny v SR Jurija Mušku. Predmetom rozhovoru bola bilaterálna spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti, aj a najmä v kontexte aktuálnej situácie na hraniciach Ukrajiny. Ubezpečil som ho, že plne podporujeme jej suverenitu a územnú celistvosť v rámci medzinárodne uznávaných hraníc, ako aj reformný proces s cieľom pridať sa k Európskej únii a NATO. Akýkoľvek ozbrojený zásah voči Ukrajine by mal obrovské následky nielen na Európu, ale aj na celý euroatlantický priestor. Robíme všetko preto, aby sme napätie deeskalovali diplomatickou cestou.

5️⃣ Svojou návštevou nás poctil aj nový zástupca Európskej komisie na Slovensku pán Vladimír Šucha. Jednou z hlavných tém rokovania bola diskusia o získavaní prostriedkov z Európskeho obranného fondu (EDF) pre podniky slovenského obranného priemyslu. Slovensko má kvalitných a konkurencieschopných odborníkov. Na rezorte sme preto zriadili Výbor pre EDF, ktorý mapuje ich prácu (napr. v oblasti nanotechológií, geolokácie, databázy, AI, atď.), a podporí ich pri tvorbe projektov.

6️⃣ Keď už hovoríme o konkurencieschopnosti, nemôžeme obísť ani našu talentovanú snehovú kráľovnú Petru Vlhovú! 😉 Na olympijských hrách v Pekingu získala pre Slovensko prvú zlatú medailu, čím sa pridala k siedmym medailovým legendám z nášho Vojenské Športové Centrum Dukla – Jozefovi PribIlincovi, Antonovi Tkáčovi, Františkovi Kunzovi, Michalovi Martikánovi, Elene Kaliskej, Anastasiyi Kuzminovej a Matejovi Tóthovi🥇. Ďakujeme!!! 🙏🏻

7️⃣ Vojačky a vojaci usilovne cvičia, aby boli pripravení na všetky úlohy, ktoré ich čakajú. Uplynulý týždeň sa niesol v duchu výcviku v náročných a extrémnych podmienkach – vojaci absolvovali nácvik pohybu a prežitia v zasneženom horskom teréne či v lavíne, ďalej 96-hodinový prieskumný výcvik v zasneženom teréne (a viac ako 20km v nohách!), aj potápanie pod ľadom.

8️⃣ Výcvik a prípravu absolvovali aj vojaci, ktorí sa stanú súčasťou ďalšej rotácie v operácii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine. Jedná sa o špecifický výcvik – napríklad aj komunikačných zručností či nácvik vedenia stretnutí s predstaviteľmi medzinárodných organizácii a mimovládnymi organizáciámi, ktorý reaguje na to, čo ich čaká v teréne. Ďakujeme všetkým za svedomitosť👍🏻

Žijeme v náročných časoch priatelia. V časoch, kedy sa rozhoduje, či budeme žiť v mieri, demokracii a slobode ako súčasť EÚ a NATO, alebo nás spravodlivosti sa obávajúci pomýlenci Fico s Pellegrinim, a tiež s po krvi bažiacimi extrémistami v jednom šíku s Blahom, podhodia do neslobody, útlaku a tyranie. Je čas priatelia opäť raz ukázať tejto nezodpovednej bande, že Slovensko patrí hodnotovo aj kultúrne jednoznačne na Západ a že nikomu nedáme príležitosť, aby nám zobral slobodu a demokraciu.

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *