Brigáda v TANAPE, (ktorú som sľúbila za prehrešok – 100 metrovú odbočku z asfaltovej cesty na Dušičky ku kaplnke na symbolickom …

Brigáda v TANAPE, (ktorú som sľúbila za prehrešok – 100 metrovú odbočku z asfaltovej cesty na Dušičky ku kaplnke na symbolickom cintoríne) a rozhovor s riaditeľom TANAPU mi dali veľa cenných inšpirácii. Chcem sa s Vami o ne podeliť.

🌲Ochranári nie sú “ekoteroristi”. Sú to často lesní inžinieri (rovnako ako lesníci) a osud našich lesov a prírody im veľmi leží na srdci. Ja som brigádovala v chránenej oblasti Turícke dubiny. TANAP toto územie odkúpil do svojej správy, kvôli vzácnemu výskytu duba letného. Namiesto natierania chemikáliou sme mladé stromčeky chránili pred ohryzom ovčou vlnou – mladý porast po našej úprave vyzeral ako bavlníkové polia. Aj takto môžu vyzerať malé inovácie.

🌲 Reforma národných parkov nie je o vojne medzi ochranármi a lesníkmi. Reforma národných parkov je o zmysluplnom riadení jedného z najcennejších území, ktoré na Slovensku máme – Tatranského národného parku. Teraz TANAP spravujú dve organizácie – Lesy TANAPU (patria pod ministerstvo pôdohospodárstva) a Správa TANAPU (patrí pod ministerstvo životného prostredia). V praxi rozdelenie vyzerá takto: Správa TANAPU (MŽ) vydáva pravidlá, Lesy TANAPU umiestňujú ceduľky o týchto pravidlách napríklad na tatranské chodníky, pretože im patrí samotný les v TANAPE. Je rozumné, aby TANAP spravovala jedna organizácia s jednotnými pravidlami a s jednotnou správou. Prinesie to poriadok, lepšie podmienky pre turizmus a v konečnom dôsledku aj pre ochranu lesa. Menej rúbania v lesoch TANAPU, viac ochrany. Stretnút tatrovku plne naloženú drevom na turistickej ceste na Zelené pleso nie je niečo, na čo chcete pozerať v národných parkoch.

🌲 Reforma národných parkov neznamená rušenie pracovných miest lesníkov. Naopak, vytvoria sa nové príležitosti. O lesy sa treba starať, národný park sa bude môcť viac sústrediť aj na mäkký cestovný ruch a vytvorenie nových, kvalitných pracovných miest. Informačné centrá, poznávacie aktivity, lesné školy v prírode a osvetové aktivity pre mládež, lepšia propagácia a náučné chodníky. Najväčší zážitok, ktorý mali moje deti z lesa bol, keď im zanietený lesník a ochranár v jednej osobe rozprával o množstve drobných a zaujímavých detailoch v lese. Ako rozoznať, či je strom napadnutý lykožrútom, alebo iným hmyzom, prečo semiačka borovice limby neroznáša vietor ale orešnica, alebo aký príbeh sa dá odčítať z jedného kmeňa stromu. Často v lese dovolíme rúbať a strieľať, ale nie prechádzať sa rodinám s deťmi.

🌲 Som vďačná tímu riaditeľa TANAPU Pavla Majka, že som mala príležitosť s ním o týchto výzvach hovoriť. Verím, že napriek mnohým snahám o umelé vyvolávanie konfliktov a šírenie klamstiev sa nakoniec uskutoční zmysluplná zmena, ktorá všetkým prinesie zážitok z našej krásnej prírody.

📷 Po brigáde sa cez víkend s deťmi teším z krásy našich ľúbezných hôr. Krásny víkend vám prajem.

Autor správy, foto a správu publikoval Veronika Remišová on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *