FOTKA, Z KTOREJ MRAZÍ: PRE BEZPEČNOSŤ INÝCH NASADZUJÚ VLASTNÉ ŽIVOTY Sú to ľudia ako všetci my ostatní, majú prácu, ktorou živi…

FOTKA, Z KTOREJ MRAZÍ: PRE BEZPEČNOSŤ INÝCH NASADZUJÚ VLASTNÉ ŽIVOTY

Sú to ľudia ako všetci my ostatní, majú prácu, ktorou živia seba a svoje rodiny, majú svoje radosti a trápenia. A predsa je tam rozdiel, ktorý si mnohí často neuvedomujú. „Svoje sily a schopnosti vynaložím na to, aby som chránil práva občanov, ich bezpečnosť a verejný poriadok, a to aj s nasadením vlastného života.“ To je časť prísahy, ktorú skladajú všetci policajti pri vzniku služobného pomeru.

V kútiku duše je tu každodenný strach partnerov, partneriek a detí príslušníkov Policajného zboru: „Vráti sa domov v poriadku?“. A potom je tu aj želanie a nádej policajta pred nástupom do dennej či nočnej: „Snáď to bude dnes pokojná služba.“

Realita nás utvrdzuje v tom, že príslušníci Policajného zboru podstupujú denno-denne zvýšené riziko a sú vystavení nebezpečným situáciám. Nikdy nemôžu vedieť, ako sa vyvinie aj zdanlivo štandardný služobný zákrok. A potom sú tu aj podujatia a akcie, o ktorých už dopredu vieme, že sú rizikové, a policajti stoja v prvej línii, aby chránili verejný poriadok a bezpečnosť všetkých účastníkov.

Príkladom boli verejné zhromaždenia a protesty pri príležitosti 17. novembra. Pri bezpečnostných opatreniach v hlavnom meste účastníci zhromaždenia zranili jedného príslušníka Policajného zboru, ktorý bol členom antikonfliktného tímu. Zranenia utrpel pri explózii pyrotechniky.

Polícia využíva všetky dostupné formy, aby agresívni občania ustúpili od protiprávneho konania, jednou z nich je snaha komunikovať so zúčastnenou stranou. Použitie hrubej sily ako spôsob zakročenia proti agresívnym účastníkom je to posledné, čo polícia v zmysle zákona pre obnovenie verejného poriadku musí vykonať.

Autor správy, foto a správu publikoval Roman Mikulec – minister vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *