Jozef Hajko: Spomeňme si na Krčméryho…

Jozef Hajko: Spomeňme si na Krčméryho…

„Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!“ Zdanlivo doprázdna vyrieknuté slová Silvestra Krčméryho v jeho súdnom procese pred neochvejnou komunistickou mocou pred 70 rokmi. Trvalo to potom síce ešte 35 rokov, kým sa násilnícky režim zrútil, ale odvážni a zanietení ľudia ako Krčméry veľkou mierou prispeli k tomuto pádu.

Každoročne na Jána, 24. júna, si pripomíname Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Myslím na desiatky tisíc ľudí na Slovensku postihnutých komunistickým režimom. Násilne prišli o majetok, slobodu, zdravie, dokonca i o život. Myslím na stovky tisíc doráňaných nepriamo, napríklad postihmi súvisiacimi s odsúdením ich príbuzných. A myslím na milióny ľudí, ktorí museli z donútenia žiť pod diktatúrou.

Po ďalších 35 rokoch, odkedy sa naplnili vizionárske Krčméryho slová, neubúda nič z ich aktuálnosti. Hoci sa dnes hrdíme demokratickým režimom, pravda dostáva v záplave demagógie a politickej spupnosti poriadne zabrať. Načim vytrvať pri Krčméryho odkaze, hoci až také veľké obete sa dnes od nás neočakávajú. Často úplne stačí dať nabok vlastnú pohodlnosť a dožadovať sa pravdy.

Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *