MLADÝCH SLOVÁKOV NEZASTAVILI ANI ZATVORENÉ ŠKOLY. PREBERAJÚ SI MEDZINÁRODNÉ OCENENIE Sedemnásťročná Ema sa naučila Popolušku v…

MLADÝCH SLOVÁKOV NEZASTAVILI ANI ZATVORENÉ ŠKOLY.
PREBERAJÚ SI MEDZINÁRODNÉ OCENENIE

Sedemnásťročná Ema sa naučila Popolušku v posunkovej reči. Maturant Matúš získal grant a spolu so spolužiakmi spustil rekonštrukciu historickej veže na gymnáziu. Mladý Košičan Daniel v detskej izbe vytvoril album, ktorý má na Spotify 2 milióny prehratí. Bratislavčanka Sarah prešla na bicykli za 10 hodín 120 km. Toto je len zlomok z vyše 1300 mladých ľudí, ktorí si už o pár dní za svoju vytrvalosť a cieľavedomosť preberajú významné ocenenie Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (v skratke DofE).

Ich úspechy, ktoré nezastavila pandémia ani zavreté školy budeme oslavovať na online ceremónii už vo štvrtok 4. novembra o 17:00.

Na slávnostnom online podujatí predstavíme prvý mini dokumentárny film z dielne DofE. Prihovorí sa prezidentka Zuzana Čaputová, študentov pozdravia a pogratulujú im zaujímavé osobnosti a o svoje unikátne zážitky z náročného obdobia minulého školského roka sa s nami podelia desiatky Dofákov, ich učitelia, riaditelia škôl či župani. Podujatie moderuje Vlado Varecha z rannej šou rádia Európa 2.

“Pandémia koronavírusu a zatvorené školy boli veľmi náročným obdobím v živote mladých ľudí. No z výpovedí Dofákov vieme, že im program DofE pomáhal zvládnuť tieto dni, priniesol do ich životov nové zážitky, potrebnú rutinu a častokrát dôvod či zmysel ráno vstať z postele,” vraví zakladateľ a riaditeľ DofE na Slovensku, Marián Zachar. “Sme veľmi hrdí na vyše 1300 mladých ľudí, ktorí na sebe makali aj minulý školský rok a získávajú toto významné ocenenie,“ dodáva.

Nové zážitky a dobrodružstá

Mladý človek, ktorý chce ocenenie DofE získať, musí na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

“Som hrdá na to, že mi program DofE pomohol viac sa zorganizovať a robiť na veciach systematickejšie. Vždy som bola dobrodružná povaha a DofE mi pomohlo skúsiť nové veci a dotiahnuť ich do konca,” vysvetľuje Ema Horská, jedna z ocenených.

Ocenenie DofE uznávajú nielen zahraničné univerzity ale aj veľké firmy na Slovensku, keďže
zapojení študenti sa vďaka tejto skúsenosti učia ako nastavovať ciele v rôznych oblastiach svojho života, cibria svoju vytrvalosť a motiváciu kráčať za tým, čo si na začiatku svojej cesty zaumienili, zažívajú nové zážitky a spoznávajú nových priateľov.

“Mladým ľuďom tak dávame možnosť zažiť si pocit radosti a uspokojenia z dosiahnutých cieľov,” vysvetľoval princ Philip, vojvoda z Edinburghu, ktorý tento program založil pred vyše 65 rokmi. Dnes sa ročne na celom svete vo vyše 130 krajinách do DofE zapája vyše 1,3 milióna mladých ľudí.

Slováci na sebe makajú už sedem rokov

Program DofE sa na Slovensku teší veľkému záujmu. Momentálne je doň zapojených vyše 200 škôl a organizácií a viac ako 1000 učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí mladým ľuďom pomáhajú pri plnení ich DofE cieľov a aktivít. Podporu má aj zo strany všetkých ôsmich vyšších územných celkov.

V priebehu minulého školského roka na sebe makali stovky mladých ľudí po celom Slovensku. A vyše 1300 z nich sa podarilo program úspešne ukončiť a získať tak svoje cenné ocenenie.

Autor správy, foto a správu publikoval Nitriansky samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *