NAŠIM SPOLOČNÝM CIEĽOM SÚ ZDRAVÉ VEREJNÉ FINANCIE Minister financií Igor Matovič sa v pondelok v Bruseli zúčastnil rokovania E…

NAŠIM SPOLOČNÝM CIEĽOM SÚ ZDRAVÉ VEREJNÉ FINANCIE

Minister financií Igor Matovič sa v pondelok v Bruseli zúčastnil rokovania Euroskupiny. Hlavnými témami pravidelného stretnutia ministrov financií eurozóny bola diskusia o vývoji ekonomiky, cenách energií, raste inflácie ako aj o kapitálových požiadavkách vo finančných inštitúciách.

Ministri financií na pôde Európskej Komisie diskutovali o hospodárskom vývoji v eurozóne s dôrazom na vývoj inflácie. Nárast je podľa európskych inštitúcií len dočasného charakteru a ceny by sa mali v roku 2022 stabilizovať. Ďalším bodom boli plány Európskej centrálne banky na zavedenie digitálneho eura. Digitálne euro má priniesť zlacnenie, zefektívnenie a zrýchlenie transakcií, ako aj ostatné výhody virtuálnych mien. Ministri sa zhodujú v tom, že v prípade jeho zavedenia ide o dlhodobý proces, pre ktorý je potrebná ďalšia aktívna diskusia.

Hlavným bodom programu bola diskusia o reforme rámca hospodárskeho riadenia EÚ, vrátane spoločných rozpočtových pravidiel. Ministri financií eurozóny na rokovaní informovali Európsku Komisiu o svojich názoroch na očakávané legislatívne zmeny. Podľa podpredsedu vlády a ministra financií SR Igora Matoviča je potrebné aktuálne pravidlá zjednodušiť a posilniť ich vynútiteľnosť. „Našim spoločným cieľom by naďalej malo byť znižovanie dlhov, kvalita rozpočtov a najmä udržateľnosť verejných financií,“ povedal minister financií SR, ktorý je v tejto téme aktívny aj na medzinárodnej pôde. Naposledy sa podpísal k spoločnému článku ôsmich ministrov financií, ktorý bol zverejnený v prestížnych zahraničných denníkoch. Slovensko sa tak aj na európskej úrovni zaväzuje k zodpovednej rozpočtovej politike.

💡V rámci Bankovej únie boli ministri informovaní o pravidelnej Správe o znižovaní rizík vo finančnom sektore a aktuálnom stave spustenia spoločného zabezpečovacieho mechanizmu pre jednotný fond na riešenie krízových situácií. Správa konštatuje, že opatrenia prijaté s cieľom odbremeniť dlžníkov a podporiť likviditu v čase pandémie, ktoré boli zavedené aj na Slovensku, významne prispeli k zmierneniu nárastu nesplácaných úverov.

#ministerstvofinancii #verejnefinancie #brusel

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *