NEPOUČITEĽNÍ Neprejde jeden deň, aby sa na mňa niekto neobrátil s tým, či nepoznám takého alebo oného lekára a či neviem pomôc…

NEPOUČITEĽNÍ

Neprejde jeden deň, aby sa na mňa niekto neobrátil s tým, či nepoznám takého alebo oného lekára a či neviem pomôcť s tým, ako by sa k nemu čím skôr dostal. To platí tak o obvodných lekároch, pediatroch, špecialistoch, či lekároch v nemocniciach.

Apropo nemocnice – a dilema, či optimalizácia je ich reforma alebo nie je? Lebo reforma zdravotníctva to určite nie je.

Stále častejšie sa pýtam, ako sa zlepší to čarovné slovo DOSTUPNOSŤ, ktoré vyjadruje potrebu človeka dostať sa k lekárovi a potrebnej zdravotnej starostlivosti? Je zmena názvu nemocnice a spektra výkonov, ktoré sa v nej budú robiť to, čo nám pomôže zlepšiť dostupnosť k zdraviu? Častokrát počúvame, že máme vysoký počet návštev lekárov a hospitalizácii a veľa odvrátiteľných úmrtí. A zmena názvu, druhu, typu nemocnice nám tieto ukazovatele zlepší?

Mnoho vecí sa na prvýkrát nepodarí, čo je možno aj pochopiteľné. Ak ale ideme aj druhýkrát hlavou proti múru tou istou cestou, to už je nepoučiteľnosť. Či?

Prečo teda neriešime príčinu? Prevenciu a ambulantnú starostlivosť? Lebo by sme chceli byť akože reformní? Lenže všetci tí, ktorí vedia čítať a prečítali si aj Plán obnovy, veľmi dobre vedia, že celá optimalizácia nie je nič iné ako len zahmlievanie neriešenia základov a systému. Preto sme si povedali, že radšej prijmeme prázdny zákon – nazývaný dnes reforma, a pretože chceme byť konečne reformní, tak jeho prijatím podmienime čerpanie peňazí z Bruselu. Ale to, že tieto peniaze reálne nedostaneme, už nikoho netrápi. Hlavne, že budeme považovaní za reformátorov.

A ľudia budú aj naďalej obvolávať známych, či nepoznajú náhodou niekoho, kto ich ošetrí a vylieči. GOOD JOB!

#hlas #smehlasomludi Autor správy, foto a správu publikoval HLAS – sociálna demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *