NIE VYMYSLENÉ PROFILY, ALE REÁLNI ĽUDIA NÁM DNES POROZPRÁVALI, AKO TO AKTUÁLNE VYZERÁ V NEMOCNICIACH A ZÁCHRANKÁCH Šírenie kor…

NIE VYMYSLENÉ PROFILY, ALE REÁLNI ĽUDIA NÁM DNES POROZPRÁVALI, AKO TO AKTUÁLNE VYZERÁ V NEMOCNICIACH A ZÁCHRANKÁCH

Šírenie koronavírusu sa v banskobystrickom okrese naďalej zhoršuje a v nemocniciach začína byť situácia kritická. Nárast počtu hospitalizovaných covidových pacientov je enormný a špecializované oddelenia Rooseveltovej nemocnice sa rýchlo zapĺňajú. Zároveň rastie aj počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby. Mesto Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj i Rooseveltova nemocnica opätovne vyzývajú ľudí, aby sa dali zaočkovať. Spoločne deklarujú, že je to jediná cesta, ako zmeniť život nielen v našom kraji k lepšiemu.

Dnes sa banskobystrický okres nachádza v čiernej farbe a chýba už len 0,4 percenta, čo je niekoľko desiatok zaočkovaných ľudí, aby bola dosiahnutá zaočkovanosť 65 percent osôb nad 50 rokov. Aj to je jedno z kritérií, ktoré sa zohľadňuje pri komplexnom hodnotení jednotlivých okresov a ich prípadnom preradení do lepších farieb Covid automatu.

SITUÁCIA V ROOSEVELTOVEJ NEMOCNICI JE VÁŽNA

Banskobystrická Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica nemocnica sa pomaly dostáva do situácie, že nebude schopná poskytovať zdravotnú starostlivosť v rozsahu, ako predtým. Situácia je kritická nielen z pohľadu rýchleho zapĺňania lôžok, ale aj v dôsledku psychickej vyčerpanosti lekárov a zdravotníckeho personálu.

„Jediný nástroj, ktorý v súčasnosti máme k dispozícii, je očkovanie. Ak ho nebudeme využívať, veľmi rýchlo sa môže stať, že v prípade hromadnej nehody alebo zhoršujúcej sa situácie onkologických pacientov, nebudeme schopní v nemocniciach poskytovať zdravotnú starostlivosť všetkým tým, na ktorých nám naozaj záleží. Očkovanie nám nezabezpečí, že nedostaneme covid, ale zabezpečí nám oveľa ľahší priebeh,“ objasňuje Miriam Lapuníková, riaditeľka banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice.

Prednosta II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU Jozef Valky zároveň informuje, že doposiaľ ich oddelením prešlo 25 covidových pacientov, ktorí sú na umelej pľúcnej ventilácii, pričom ani jeden nebol zaočkovaný. Najmladší mal 32 rokov a najstaršia pacientka mala 77 rokov. Desať pacientov ochoreniu podľahlo.

„Tretia vlna v porovnaní s druhou je oveľa závažnejšia a náročnejšia. Delta vírus má oveľa skorší nástup klinických príznakov. Celkovo 80 % našich pacientov, ktorí sú hospitalizovaní, sú neočkovaní, a to aj vo veku od 16 do 50 rokov, čiže nie sú to len staršie vekové skupiny. Máme aj očkovaných pacientov, ale väčšinou sú to ľudia vo veku nad 70 rokov a majú aj iné závažné ochorenia, kde predpokladáme, že dve dávky očkovania nemusia navodiť takú imunitu, ako by sme očakávali a ako by sme potrebovali,“ dodáva primárka Oddelenia infektológie Diana Vološinová.

Rooseveltova nemocnica doposiaľ pomáhala východoslovenskému kraju a severnému Slovensku. V súčasnosti je v Banskobystrickom kraji už len päť voľných ventilovaných lôžok, a aj tie sa nachádzajú v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici.

„Všetky nemocnice v okolí sú totálne plné. Zostáva nám voľných ešte niekoľko kyslíkových lôžok, ktoré budú stačiť na nejaký krátky čas. Situácia je vážna a uvidíme, ako sa bude vyvíjať. Ventilované lôžka sú väčšinou obsadené neočkovanými pacientmi,“ povedal koordinátor covidových lôžok pre Banskobystrický samosprávny kraj, námestník pre liečebno – preventívnu starostlivosť Rooseveltovej nemocnice Milan Urbáni.

SITUÁCIA V ZÁCHRANKÁCH

Aj Krajské operačné stredisko ZZS SR eviduje zvyšujúci sa počet zásahov ku covid pozitívnym pacientom. Kým v lete (v júli a v auguste) išlo priemerne o päť výjazdov za deň na celé Slovensko, dnes je to už viac ako 300, pričom Banskobystrický kraj je na štvrtom mieste v počte zásahov hneď po Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji.

„Sme prepracovaní, unavení, preto prosím ľudí – zvážte očkovanie, pomôžte nám, aj nemocniciam. Za každým zásahom s pozitívnym pacientom musí byť ambulancia záchrannej služby dezinfikovaná na presne určený čas, tak isto aj urgentné príjmy a CT pracoviská, čo nám samozrejme sťažuje prácu. Nemocnice v kraji nás kontaktujú, že sú plné a že máme odkláňať pacientov,“ dopĺňa vedúca operátorka Krajského operačného strediska zdravotnej záchrannej služby Banská Bystrica Katarína Brašeňová.

DAJTE SA ZAOČKOVAŤ

BBSK už počas najbližšieho piatka a soboty (12. – 13. november) bude pokračovať v očkovaní jednodávkovou vakcínou Janssen priamo v Obchodnom centre Europa SC v Banskej Bystrici na 1. poschodí v priestoroch bývalej predajne Adidas, od 10:00 do 18:00 hod. s prestávkou medzi 13:00 a 13:45 hod. Zároveň sťahuje očkovacie centrum v Banskej Bystrici od budúceho týždňa z priestorov polikliniky NovaMed opäť na Kačicu do budovy bývalého krajského súdu. Cieľom je rozšíriť kapacity a obslúžiť viac záujemcov o vakcínu.

Aj hokejový klub HC 05 Banská Bystrica chce povzbudiť širokú verejnosť, najmä ľudí nad 50 rokov, aby zvážili možnosť dať sa zaočkovať. V rámci podpory venuje na sobotné očkovanie v Europa Shopping Centre 200 voľných vstupeniek na domáci zápas. Vstupenku ľudia automaticky dostanú počas registrácie na očkovanie priamo na mieste.

Buďme zodpovední!

FOTO: covidová časť II. Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny SZU

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *