Photos from Demokrati 2023’s post

Michal Kiča:❗️ZASAHUJÚ KUFFOVCI DO ODBORNÝCH STANOVÍSK V TANAPE ❓

Objavili sa ďalšie závažné podozrenia, ktoré by potvrdzovali, že klan Kuffovcov si bačuje v TANAPe nad rámec svojich kompetencií. Zámer umožniť osedlať kone v našom najstaršom národnom parku už má konkrétne kontúry, ktoré však tradične rezignujú na ochranu prírody. Podľa informácií, ktoré sa ku mne dostali, smerujú tieto indície ku Štefanovi Kuffovi, ktorý sa mal pokúsiť priamo zasiahnuť do nezávislého odborného stanoviska v tejto veci, čo by bolo neakceptovateľné vykonávanie kompetencií štátneho tajomníka a porušením zákona. Vo veci isto podávame podnet na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

🔎 Trasy, cez ktoré by mala byť umožnená jazda na koni so záprahom, sa nachádzajú v cenných prírodných rezerváciách, ktorých prevažnú časť spravuje TANAP a mali by vyzerať takto:

1️⃣ Tatranska Javorina – Horáreň pod Muráňom, jazda na koni a jazda so
záprahovým vozidlom, celoročne;
2️⃣ Popradské pleso – Mengusovská dolina – Popradské pleso, jazda na koni a
jazda so záprahovým vozidlom, celoročne;
3️⃣ Podbanské – Kôprová dolina – Kmeťov vodopád, jazda na koni a jazda so
záprahovým vozidlom, celoročne;
4️⃣ Podbanské – Tichá dolina – Liptovský Košiar, jazda na koni a jazda so
záprahovým vozidlom, celoročne;
5️⃣ Zverovka (Rázcestie Zverovka) – Roháčska dolina – Ťatliakova chata, jazda na
koni, celoročne;
6️⃣ Zverovka (Rázcestie Zverovka) – Látaná dolina – Rázcestie Látaná dolina, jazda
na koni, celoročne.

☝️ Zasahovanie do odborných stanovísk takýmto spôsobom je neprístupné a nemôže si to dovoliť nikto, ani štátny tajomník. Je to rovnaký princíp, ako keby minister vnútra zasahoval do práce vyšetrovateľov a pripomienkoval im rozhodnutia v trestnom konaní. Už z tohto pohľadu je jasné, že pre Kuffovcov je mimoriadne dôležité presadiť tento zámer a čo viac, hlavne aby bol čo najviac napasovaný do ich predstáv.

⚠️ Teraz sú to kone v Tatrách. Do akých odborných stanovísk bude klan Kuffovcov
zasahovať nabudúce? Ťažba v národných parkoch? Developerská výstavba? Týmto krokom je bezprecedentne spochybnený celý systém ochrany prírody na Slovensku a vydávanie stanovísk ako také. Nebude už existovať garancia, či odborné stanovisko v citlivej veci nevzniklo po tlaku vedenia rezortu.

⚠️ Rovnako je neakceptovateľná poznámka pisateľa „zároveň v zisťovacích konaniach žiadame odstrániť všetok byrokratický balast v takom rozsahu, aby svojim rozsahom nepresahoval viac ako formát jednej A4-ky“. Tento absurdný a nebezpečný pokyn ukazuje sa, že Kuffovci vnímajú celé posudzovanie vplyvov len ako stroj na automatické povolenia investícií bez ohľadu na ich dopad na životné prostredie a zdravie občanov.

⚠️ Trasy by sa mali vyhradiť už na roky 2024-2025. Podľa poznámok z pôvodného
stanoviska vypadol napríklad zákaz napájania a pohybu koní v tatranských potokoch, nahlasovanie jazdy bude možné aj hodinu pred jej vykonaním, namiesto pôvodných dvoch dní.

⚠️ Pripomienok, ktoré si mal Štefan Kuffa uplatniť, bolo podstatne viac, napríklad nelimitovať počet koní a jázd, zrušiť povinnosť vakov na trus a podobne. Je preto otázne, či stanovisko, ktoré bolo doručené na Okresný úrad Prešov, je ozaj finálna verzia alebo si Kuffovci presadia ešte viac benevolentných ústupkov voči ochrane prírody.

PS: Inak synátori Filip a Gregor by mohli Štefanovi Kuffovi radšej ukázať ako sa dajú pripomienky a komentáre v dnešnej dobe spracovať elektronicky. 😉

Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *