Photos from Eduard Heger – predseda vlády SR’s post

VERÍM, ŽE S ČESKOM BUDEME BOK PO BOKU FORMOVAŤ EURÓPSKY PRIESTOR

Dnes som privítal nového českého premiéra Petra Fialu na Slovensku. Je to jeho prvá zahraničná cesta, čo len podčiarkuje, že vzťahy medzi našimi národmi sú navždy prepojené spoločnou históriou a aj budúcnosťou. Ak si spomeniete, pred 30-timi rokmi sme začiatky nového roka oslavovali ešte ako Československo, ale už sme žili víziou dvoch zvrchovaných samostatných štátov. Novými nádejami i obavami.

Rozdelenie Československa dopadlo nakoniec tak, že sme dávaní za príklad pokojného rozchodu a dobrých susedských vzťahov, ktoré ani v minulosti ani dnes nie sú samozrejmosťou. Obaja s pánom premiérom Petrom Fialom cítime veľkú zodpovednosť tento odkaz rozvíjať.

Česká republika je pre nás kľúčový politický i ekonomický partner. Želám si, aby naše blízke vzťahy a vzájomné porozumenie významnou mierou prispievali k formulovaniu strednej Európy na princípoch ochrany demokracie, ľudských práv a právneho štátu.

Témou nášho rokovania bolo aj slovenské predsedníctvo v zoskupeniach V4 a S3, ktoré nás čaká v júli.

Česko zase preberá predsedníctvo v rade Európskej únie, čo vnímam ako historickú príležitosť spoločne formovať európsky priestor.

V súvislosti s existujúcimi hrozbami sme za posilnenie bezpečnosti Európy formou zvýšenia jej obranyschopnosti. Z tohto dôvodu podporujeme čo najskoršie prijatie Strategického kompasu, ktorý nám pomôže spoločne v rámci EÚ identifikovať a vyhodnocovať riziká a hrozby a účinne na ne reagovať. Momentálna situácia ukazuje, že EÚ čakajú v tomto smere veľké výzvy, ktoré zdoláme jedine tak, že plnohodnotne spojíme naše sily a kapacity.

S Českom máme ako s jedinou krajinou každoročne spoločné zasadnutie vlády, ktoré sa, žiaľ, pre pandémiu už viackrát neuskutočnilo a verím, že sa nám tento rok podarí konečne zrealizovať na prelome apríla a mája.

Autor správy, foto a správu publikoval Eduard Heger – predseda vlády SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *