Photos from Milan Krajniak’s post

UKRAJINCI MÔŽU DO SOCIÁLNEHO SYSTÉMU PRISPIEVAŤ

Predstavím vám dva dobré dôvody, prečo pomáhame Ukrajincom nájsť si prácu nás.

Cez Slovensko k dnešnému ránu prešlo 258 000 odídencov z Ukrajiny, z toho je 101 000 detí. Len pätina z nich, konkrétne 47 322 osôb z ktorých 20 651 sú deti, u nás požiadala o dočasné útočisko.

Prvým dôvodom, prečo im ponúkame prácu, je ich začlenenie do spoločnosti. Väčšina z nich cez nás len prechádza, ale ak sa niektorí rozhodnú u nás ostať, tak im chceme vytvoriť podmienky na začlenenie sa do spoločnosti, zachovania si pracovných návykov a vytvorenie pocitu užitočnosti pre spoločnosť.

Druhým dôvodom je ich presun z kategórie poberateľov zo sociálneho systému do kategórie prispievateľov do sociálneho systému. Keď sa zamestnajú, tak budú normálne platiť odvody do štátneho rozpočtu.

Inštitút sociálnej politiky identifikoval približne 32 000 pracovných miest, ktoré sú v krátkodobom horizonte vhodné na obsadenie cudzincami. K nim by v lete malo pribudnúť približne 60 tisíc letných sezónnych pozícií na dohodu. V horizonte 6 mesiacov teda existuje priestor na absorbovanie pracovnej sily aj z cudziny v rozsahu približne 92 000 pozícií.

Preto sa dá aktuálna situácia zvládnuť bez toho, aby to ohrozilo prácu a platy našich zamestnancov.

Autor správy, foto a správu publikoval Milan Krajniak on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *