Pomoc mužovi s epilepsiou

Ak máte akékoľvek obavy, obráťte sa na mestskú políciu, tak ako to spravil mladý muž s epilepsiou. ⬇⬇⬇

🔵 Je jedno, či upovedomíte hliadku priamo v teréne alebo sa nám ozvete prostredníctvom núdzovej linky 📞159. Mestské policajtky a policajti sú tu pre vás.
🔴 Mladý muž, liečiaci sa z epilepsie, začal pociťovať nástup záchvatu. Tento stav trvá niekedy len sekundy. Našťastie stihol upovedomiť hliadku, ktorá akurát prichádzala na stanicu na prestávku. Policajti neváhali a mužovi pomohli, chytili ho, aby sa nezranil a privolali mu Záchranná zdravotná služba Bratislava.

❓ Vedeli by ste, ako pomôcť človeku s epileptickým záchvatom?
🔵 Ak to je možné, pokúste sa najmä zabrániť samotnému pádu na začiatku bezvedomia.
🔵 Následne sa neusilujte človeka so záchvatom znehybniť, na to sú nastupujúce kŕče príliš silné.
🔵 Postačuje zabrániť tomu, aby sa človek poranil o okolité predmety.
🔵 Dbajte najmä o hlavu pacienta. Je vhodné ju podložiť mäkkým materiálom (bunda, uterák, vankúš) alebo aspoň pridržiavať rukami – napríklad tak, ak to robil náš policajt.
🔵 Nikdy sa človeku s epileptickým záchvatom nesnažte otvárať ústa, vyťahovať jazyk či vkladať mu medzi zuby predmety alebo vlastné prsty. Pri náhlom kŕčovitom zovretí čeľustí by mohlo dôjsť k tomu, že vás uhryzne a škaredo poraní. Jazyk práve pre zvýšené napätie svalstva nezapadne.
🔵 Po odznení kŕčov treba postihnutého sledovať. Po prebratí z bezvedomia môže byť ešte dezorientovaný a záchvat samotný si nemusí pamätať.

Autor správy, foto a správu publikoval Mestská polícia Bratislava on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *