Primár ARO z Košíc: Som znechutený a demotivovaný. Empatiu a súcit už veľmi nemám

Vyberáme z rozhovoru s primárom Jánom Michlíkom z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach:

O IVERMEKTÍNE A O LIEČBE

„Prijali sme množstvo pacientov, ktorí sa doma „liečili“ Ivermektínom, a aj tak skončili na dýchacom prístroji. Dokonca boli do nemocnice prijatí v bezvedomí i pacienti, predávkovaní veterinárnym Ivermektínom podaným vnútrožilovo – to je vyslovene hazard s vlastným životom. Ja si tiež netrúfnem spochybňovať prácu odborníka v inom odbore. Keď mi doma niekto robí vodu či elektriku, keď to nie je môj odbor, nebudem sa vyjadrovať k práci človeka, ktorý je v danom fachu odborníkom. Neviem, kde ľudia – často so základným alebo stredoškolským vzdelaním – berú odvahu hovoriť lekárom do toho, ako majú liečiť. Je to absolútne nepochopiteľné.

Smutné je, že aj mnohí lekári sa priklonia na ich stranu a spochybňujú všetky overené postupy. Nerozumiem, že aj medzi lekármi sa nájdu takí, ktorí spochybňujú očkovanie a liečbu. To však nie sú lekári, ktorí sa o covidových pacientov starajú. Nestretol som sa s intenzivistom či infektológom, ktorý by spochybňoval účinnosť očkovania alebo iných opatrení na zmiernenie pandémie. Ale ľudia, ktorí vyštudovali medicínu, no často ju ani nerobia, budú radiť, ako to máme robiť.“

AKO PREBIEHA PRIJATIE NOVÉHO PACIENTA

„Ak máme v priebehu dňa nový príjem, musíme s kolegami a sestrami zabezpečiť prijatie. Na ARO prichádzajú v stave, že už nie sú schopní dýchať bez podpory dýchacieho prístroja. Musíme ich uspať, pripojiť na dýchací prístroj, zabezpečiť žilové vstupy, močový katéter, zaviesť žalúdočnú sondu, podávame liečbu. Je to celodenný program.

Včera som vyšiel od pacientov okolo jednej, išiel som sa naobedovať, počas toho som mal päť či šesť telefonátov. Medzitým prišla za mnou firma, ktorá nám požičala nový ultrazvuk, lebo ho urgentne potrebujeme. Do tretej, pol štvrtej som sa nezastavil. Potom som mal pohotovostnú službu, bol som na oddelení pri pacientoch, v daný deň sme prijali dvoch nových, jeden bol preložený na iné oddelenie. Každú chvíľu sú tam problémy, ktoré treba riešiť, títo pacienti sú veľmi nestabilní.“

Celý rozhovor:

Na ARO mali už dve tehotné ženy vo vážnom stave. Ďalšie dve k nim nepremiestnili, pretože by už prevoz nezvládli, a jedna z nich zomrela. Primár Ján Michlík z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach zažíva v práci veľmi náročné dni.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *