Prišla mi smska na tretiu dávku. Bez váhania som išiel. Hoci niekto by sa pýtal… Je to treba? Mám super imunitu. Už roky. Nebol…

Prišla mi smska na tretiu dávku. Bez váhania som išiel. Hoci niekto by sa pýtal… Je to treba?

Mám super imunitu. Už roky. Nebol som chorý ani nepamätám. Roky som nemusel ležať v posteli s nádchou ani chrípkou. Nachladnutia vždy rozchodím za deň. Všetko by nasvedčovalo tomu, že ak by som raz Covid dostal, rozchodím aj ten.

To isté si povedali aj mnohí predo mnou. Aj ľudia, ktorí boli mladší, vitálnejší a v lepšej fyzickej kondícii. A nedopadlo to dobre.

Naše rozhodnutie očkovať sa totiž nie je len „osobné” rozhodnutie. Môže to ovplyvniť množstvo iných ľudí. Môže to znamenať to, že niekto s rakovinou sa nedostane na rad.

Volal som nedávno so svojim známym lekárom. Plánované operácie v nemocnici už odsúvajú. Pacienti si musia počkať. Všetci anesteziológovia a lekári sú totiž pri pacientoch s Covidom na pľúcnej ventilácii. Z nich 87 % nebolo plne očkovaných. A tí, ktorí sú, sú prevažne starší a rizikoví pacienti. Pri žiadnej vakcíne nie je účinnosť 100-percentná, ale jednu vec povedať vieme.

Všetky dáta, domáce aj zahraničné, nám ukazujú jednu vec: Vakcína výrazne zníži riziko hospitalizácie. Nedostane ho na nulu. Ale zvyšuje šancu, že nebudeme brať lôžko niekomu, kto to potrebuje.

Možno by som sa očkovať nemusel. Lenže potom rozmýšľam nad tými, ktorým by operácia zachránila život, ale budú ju musieť odsunúť. Nad tými, ktorí sa do nemocnice nedostanú, pretože tam nie je miesto. Ak môžem nejak prispieť k tomu, aby som nepreťažoval nemocnice a lekárov a zdravotníkov, tak tak urobím. Každý môžeme svojou troškou prispieť. Ak očkovanie ešte zvažujete alebo ste ho odkladali, je najvyšší čas do toho ísť.

Autor správy, foto a správu publikoval Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *