Spoločnosť Západoslovenská distribučná pokračuje v prekládke elektrického vedenia pod zem na území lesoparku. Práce sa momentáln…

Spoločnosť Západoslovenská distribučná pokračuje v prekládke elektrického vedenia pod zem na území lesoparku. Práce sa momentálne realizujú na Partizánskej lúke a v jej okolí. Prekládka sa týka menšieho z dvoch súbežných elektrovodov, ktorý je však paradoxne viac nebezpečný pre vtáky ⚡. Veľmi preto oceňujeme tento krok hlavne z hľadiska ochrany prírody.
🦉Ornitológovia hovoria tomuto 22 kV vedeniu „stĺpy smrti“ – a nie náhodou. Ročne na nich na Slovensku zahynie niekoľko tisíc (!) vtákov, najmä dravcov a sov. Rizikom však nie sú len úrazy elektrickým prúdom, ale tiež nárazy do drôtov. Sú rôzne spôsoby, ako týmto nešťastiam predísť, inštalujú sa rôzne zábrany a plašiče, no jediné definitívne a 100% účinné riešenie je uloženie káblov do zeme. V Mestských lesoch boli týmto vedením najviac ohrozované myšiaky hôrne, jastraby lesné, krkavce čierne a sovy obyčajné.

V súvislosti s prácami nebudú návštevníci Partizánskej lúky výraznejšie obmedzovaní, cesty aj asfaltové chodníky budú zachované a priechodné. V pásme pod elektrovodom prebieha čistenie od náletových drevín a na lúkach budú vykopané drážky na uloženie elektrických káblov pod zem. Rušivá pre návštevníkov môže byť ťažká technika a autá pohybujúce sa v rekreačnom areáli, preto prosíme najbližšie 2 týždne o strpenie. Práce budú následne pokračovať v smere Ostružinový chodník a Lamač.

Autor správy, foto a správu publikoval Mestské lesy v Bratislave on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *