DEŇ OBETÍ HOLOKAUSTU A RASOVÉHO NÁSILIA ⚫️ 9. septembra si pripomíname 81. výročie vydania takzvaného Židovského kódexu na Slov…

DEŇ OBETÍ HOLOKAUSTU A RASOVÉHO NÁSILIA

⚫️ 9. septembra si pripomíname 81. výročie vydania takzvaného Židovského kódexu na Slovensku. Išlo o 270 paragrafov obmedzujúcich osobné, občianske, náboženské a spoločenské práva židovského obyvateľstva. Zaviedli pre nich povinnosť verejného označovania žltou šesťcípou Dávidovou hviezdou, ich vylúčenie zo škôl, zákaz slobodného sťahovania, uzákonenie nútenej práce, vyvlastnenie synagóg štátom a prevod židovského majetku do „árijského“ vlastníctva.

⚫️ Kódex bol jedným z najkrutejších protižidovských zákonov v Európe. Dobová propaganda sa hrdila tým, že sú ešte prísnejšie ako Norimberské zákony v Nemecku. Proti vydaniu Židovského kódexu protestovala rímskokatolícka cirkev na Slovensku i Vatikán, no všetky kritické ohlasy boli zo strany vedenia štátu ignorované.

⚫️ Prenasledovanie židovského obyvateľstva vyvrcholilo deportáciami z územia Slovenska do koncentračných táborov. Vyvážali ich tam v neľudských podmienkach v nákladných vagónoch zo sústreďovacích táborov v Poprade, Bratislave, Seredi, Novákoch a Žiline. Celkový počet židovských obetí holokaustu na Slovensku dosiahol asi 70-tisíc osôb.

SPRAVODLIVÍ MEDZI NÁRODMI

⚫️ Časť domáceho obyvateľstva podľahla protižidovskej propagande, dokonca sa podieľala na arizáciach. Množstvo Židov však prežilo holokaust na území Slovenského štátu vďaka ľuďom, ktorí riskovali svoje životy. Takými bolo aj päť Sloveniek a sedem Slovákov, ktorí tento týždeň získali ocenenie Spravodliví medzi národmi za záchranu života 22 ľuďom židovského pôvodu vrátane desiatich detí. Tento titul už získalo viac než 600 Slovákov.

⚫️ Antónia Nikodemová, ktorú prezývali Tonka, zachránila židovské dievča Daisy. Keď videla Daisy svojich rodičov naposledy, dostala od nich falošné doklady s menom Anička Novotná a posledné slová jej otca zneli: „Nikdy nepovedz svoje skutočné meno.“ Daisy nosila na krku krížik a musela chodiť každú nedeľu do kostola. Pred kostolom stával muž s bubnom, ktorý oznamoval, že každý, kto ukrýva Židov, bude po odhalení zabitý spolu s nimi. Jej otec zomrel v Auschwitzi a mama zahynula v koncentračnom tábore Flossenbürg.
Daisy sa neskôr presťahovala do Kanady, kde sa vydala. Žije v Montreale, má dve deti a päť vnúčat.

⚫️ Netreba byť historikom, aby sme uznali, že prenasledovanie židovského obyvateľstva je temnou škvrnou v našej histórii. Je potrebné si ho pripomínať aj v dnešnej dobe, keď vo verejnom priestore zaznievajú hlasy zľahčujúce holokaust.

Zdroje: https://www.upn.gov.sk/sk/9-september-1941-%E2%80%93-vydanie-tzv-zidovskeho-kodexu-nariadenia-c-1981941-slov-z-o-pravnom-postaveni-zidov/
https://www.teraz.sk/slovensko/titulom-spravodlivi-medzi-narodmi-ocen/658552-clanok.html
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/639401-ocenili-slovakov-ktori-nezistne-zachranili-zidov/

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *