V BRUSELI 🇪🇺 PRESADZUJEME NAŠE NÁRODNÉ 🇸🇰 PRIORITY Veronika Remišová Dnes sa som zúčastnila na zasadnutí Rady pre všeobecné zá…

V BRUSELI 🇪🇺 PRESADZUJEME NAŠE NÁRODNÉ 🇸🇰 PRIORITY

Veronika Remišová
Dnes sa som zúčastnila na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti k politike súdržnosti EÚ. Je to summit ministrov zodpovedných za regionálny rozvoj a debaty o tom, ako a na čo využívať eurofondy, bývajú neraz veľmi tvrdé.

Koronakríza nás postavila pred výzvy, akým doteraz nemusela čeliť žiadna povojnová generácia Európanov. Výnimočná situácia si žiada aj výnimočné riešenia. Priamo s pandémiou súvisia, okrem zdravotníckych dopadov, aj mnohé sprievodné javy, ktoré výrazným spôsobom brzdia a obmedzujú možnosti využívania eurofondov podľa pôvodných plánov a pravidiel. Dramaticky sa zvýšili ceny stavebných materiálov, energií, ropy, plynu, je akútny nedostatok mnohých komodít, ako sú napríklad mikroprocesory a čipy.

Tieto problémy majú všetky členské štáty EÚ, a preto potrebujeme spoločné riešenie na európskej úrovni. Je v záujme Slovenska, aby viaceré opatrenia, ktoré prijala Európska komisia v prvých mesiacoch pandémie, pokračovali aj naďalej, lebo kríza sa ešte ani zďaleka neskončila. Eurofondy nám môžu výrazne pomôcť zmierniť dopady tejto krízy, ale aby ich štáty mohli využiť čo najúčelnejšie, musia mať rozviazané ruky.

V tomto tlaku na Európsku komisiu nie sme sami, k našej výzve sa pridali ďalšie štáty ako Grécko, Španielsko, Chorvátsko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko.

Je naším národným záujmom, aby sme, či už z terajších alebo nových eurofondov, investovali do oblastí, ktoré boli bývalými vládami dlhodobo zanedbávané. Po dvoch desaťročiach využívania európskych zdrojov Slovensko stále nemá diaľnicu z Bratislavy do Košíc, regionálne cesty sú v katastrofálnom stave. V 21. storočí vyše 450 obcí nemá prístup k pitnej vode, stovky obcí sú bez kanalizácie, v regiónoch sú priepastné sociálne rozdiely, zdravotníctvo je v zlom stave, na mnohých miestach ľudia žijú v zamorenom prostredí… To všetko sú investičné dlhy z minulosti, ktoré musíme riešiť.

Rozhodujúce pre úspech Slovenska budú tiež investície do vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií, ktoré majú potenciál priniesť do regiónov lepšie platené pracovné miesta a vyššiu životnú úroveň. O toto nám ide v Bruseli.

Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *